Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 939
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Sztandarowa inwestycja

Środa, 27 kwietnia 2022, 11:10
Autor: red
Pszenno: Sztandarowa inwestycja
Fot. Gmina Świdnica
Od 5 miesięcy nowoczesny obiekt żłobkowo–przedszkolny w Pszennie o łącznej powierzchni użytkowej 1548 m² tętni życiem. Do dyspozycji najmłodszych mieszkańców gminy Świdnica są kolorowe, jasne, przestrzenne, w pełni wyposażone sale, każda z możliwością wyjścia na zewnątrz, kolorowy plac zabaw, kuchnia, gdzie przygotowywane są zdrowe posiłki, a także fachowa opieka dydaktyczna i medyczna.

Ten nowoczesny obiekt to sztandarowa inwestycja w gminie Świdnica. Powstał w ciągu roku od rozpoczęcia pierwszych prac ziemnych (grudzień 2020 r.). Inwestycja została podzielona na 2 etapy. W pierwszym powstał żłobek (dla 96 dzieci), a w drugim trzy oddziały przedszkolne (liczące po 25 dzieci). Cieszy tym bardziej, że powstał z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach oraz po to, by ich rodzice mogli powrócić na rynek pracy – mówi z dumą wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Żłobek Gminny w Pszennie został uroczyście otwarty pod koniec listopada 2021 roku, a od 1 grudnia powitał w swoich progach pierwszych małych wychowanków.

Cała placówka zaprojektowana została w sposób bardzo przemyślany, nowoczesny, funkcjonalny, ale przede wszystkim ekologiczny zaczynając od paneli fotowoltaicznych na dachu, a kończąc na kuchni i wentylacji w salach.

W grudniu 2021 r. otwarte zostały trzy grupy wiekowe - maluszki od 1 do 1.5 roku, średniaki do 2 lat i starszaki do 3 lat. W każdej grupie wiekowej pracuje po 5 opiekunek z najwyższymi kwalifikacjami do pracy w tym zawodzie.

Do dyspozycji pań opiekunek i dzieci są przestronne sale z wyjściami na taras, toalety z sanitariatami dostosowanymi do wzrostu i możliwości dzieci. Wszystkie sale wyposażone są w zabawki edukacyjne wspierające wszechstronny rozwój, kreatywność i chęci poznawcze maluchów.

Wszystkie działania na początku grudnia skierowane były na pomoc dzieciom i rodzicom w procesie szybkiej adaptacji do warunków żłobkowych.

W grupach starszych praca opiekuńczo-wychowawcza skoncentrowała się na nauce samodzielności, integracji oraz rozwijaniu podstawowych umiejętności motorycznych.

W grupie młodszej poświęcono dużo czasu na proces adaptacji, zaspokajając dzieciom podstawową potrzebę bezpieczeństwa. Po pierwszych miesiącach i skończonym procesie adaptacji, prężnie rozwinęła się współpraca najstarszej grupy wiekowej ze żłobka z najmłodsza grupa przedszkolną z Przedszkola "Bajkowa Dolinka".

W ramach tej współpracy odbyło się wiele spotkań i wspólnych zajęć - powitanie wiosny, teatrzyki, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia o tematyce wczesnowiosennej. Oczywiście nie zabrakło zabaw ruchowych, kulinarnych, muzycznych i plastycznych. Dzieci z obu grup dobrze się poznały, a działania pani dyrektor Ewy Wasileni skierowane zostały na ułatwienie najstarszym dzieciom żłobkowym wejścia od września w mury przedszkolne.

Grupa średniaków bardzo aktywnie realizuje zagadnienia z kalendarza świąt nietypowych, dzięki czemu dzieci obchodziły dzień pizzy, czekolady, marchewki, przygotowywały także prezenty dla babć i dziadków, wielkanocne niespodzianki dla rodziców oraz kartki na różne uroczystości. Zaspokajając naturalną potrzebę ruchu, dzieci bardzo dużo czasu spędzają na podwórku, tam realizując różne aktywności, m.in. plastyczne, taneczne czy muzyczne.

Dzieci najmłodsze usprawniają motorykę dużą i małą wykorzystując duże przestrzenne pomieszczeń żłobkowych, piankowe klocki, manipulują zabawkami w kącikach tematycznych, korzystają z jeździków, pchaczków i sprzętów przeznaczonych dla ich wieku i możliwości ruchowych. Do dyspozycji całego żłobka jest bardzo nowoczesny i bezpieczny plac zabaw, na którym chętnie bawią się wszystkie dzieci. Na terenie całego ogrodzonego kompleksu jest bardzo dużo zieleni, miejsc zacienionych, w których można się skryć i pobawić w spokoju, daleko od zgiełku ulicy.

Na uwagę zasługuje również fakt realizacji zajęć edukacyjnych o tematyce prozdrowotnej, prowadzonych przez pielęgniarkę dyplomowaną w poszczególnych grupach wiekowych.

W żłobku, od godziny 6.00 rano do godziny 17.00 po południu, opieką objętych jest ok. 90 dzieci. Zatrudnionych jest 13 wykwalifikowanych opiekunek, 3 pokojowe oraz pielęgniarka, a także 3-osobowy personel kuchni, który przygotowuje smaczne i zdrowe posiłki dla 165 dzieci uczęszczających do żłobka oraz do 3 grup przedszkolnych (przy ul. Słonecznej).

Zgodnie z zapisami Wieloletniej Prognozy Finansowej, na budowę nowej placówki w latach 2020-2022 przeznaczono w budżecie gminy Świdnica dofinansowanie z następujących programów.

Żłobek gminny:
3 168 000,00 zł w ramach Resortowego Programu Rozwoju Instytucji Opieki nad Dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2021;
1 302 000,00 z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Przedszkole:
1 163 757,00 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Łączny koszt budowy wraz z wyposażeniem to kwota 12,2 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group