Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1162
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Ta kadencja przeszła do historii

Środa, 24 kwietnia 2024, 9:35
Aktualizacja: 10:36
Autor: red
Gmina Świdnica: Ta kadencja przeszła do historii
Fot. Gmina Świdnica
Rada Gminy Świdnica rozpoczęła swoją kadencję 19 listopada 2018 r. Łącznie odbyła 93 sesje, w tym 35 w trybie sesji nadzwyczajnych na których podjęto łącznie 937 uchwał. Najwięcej w roku 2023 bo aż 183. We wtorek, 23 kwietnia 2024 r. odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Gminy Świdnica VIII kadencji. Był to czas podsumowań i podziękowań. Nowo wybrani radni spotkają się 7 maja 2024 r.

Od początku II RP kadencje samorządów trwały cztery lata, jednak od 2018 roku wprowadzono zasadę, że kadencja organów samorządu terytorialnego trwa 5 lat licząc od dnia wyboru. Jednak do wyborów samorządowych nie poszliśmy po 5 latach, czyli jesienią 2023 roku, ale 7 kwietnia 2024 roku. Spowodowane było to rozdzieleniem wyborów parlamentarnych od samorządowych i tym samym wydłużeniem kadencji samorządów o pół roku - do 30 kwietnia 2024 r.

Podczas XCIII sesji Rady Gminy Świdnica wójt – Teresa Mazurek podsumowała działalność i realizację inwestycji w czasie ostatniej kadencji. Podziękowała radnym, sołtysom, kierownikom jednostek organizacyjnych oraz ich pracownikom, a także pracownikom Urzędu Gminy za lata owocnej i wytężonej pracy na rzecz mieszkańców gminy Świdnica.

- Kończącą się kadencję można uznać za wyjątkową, która przejdzie do historii. Musieliśmy sprostać wyzwaniom i skutkom wynikającym z pandemii COVID-19, szyliśmy maseczki, pomagaliśmy sąsiadom, dowoziliśmy zakupy seniorom. Mierzyliśmy się ze skutkami wojny na Ukrainie, ale chęć do niesienia pomocy pokazała, że w gminie Świdnica mieszkają wyjątkowi ludzie mający otwarte serca. Mijająca kadencja była dla nas wszystkich wyjątkowa po wieloma względami. Trudna sytuacja społeczno-gospodarcza, rosnąca inflacja, a mimo to udało się dla gminy Świdnica wiele zrobić. Kończymy naszą kadencję z podpisaną umową na realizację budowy 32 mieszkań komunalnych, które powstają w Pszennie. Inwestycja została dofinansowana w wysokości 80% kosztów zadania. W latach 2019 – 2024 zrealizowaliśmy wiele inwestycji na terenie całej gminy, mnie szczególnie cieszą te, które rozwijają naszą infrastrukturę, te które służą budowaniu dobrych warunków do życia i wielopokoleniowych więzi. Nowe świetlice, pierwszy w gminie żłobek gminny w Pszennie, nowoczesna sala sportowa w Grodziszczu, obiekty służące rozwojowi oferty turystycznej w gminie Świdnica to jedne z wielu działań zrealizowanych w mijającej kadencji. W latach 2018-2023 na inwestycje gminne przeznaczyliśmy ponad 139,8 mln zł. Wykonaliśmy zaplanowane inwestycje drogowe – prawie 30 km dróg gminnych, na które uzyskaliśmy 13,7 mln zł dofinansowania. Zmodernizowano oświetlenie drogowe za ponad 1,4 mln zł. Wsparliśmy także budowę chodników i infrastruktury towarzyszącej przy drogach powiatowych kwotą ponad 2 mln zł. W ramach programu Polski Ład realizujemy inwestycje za ponad 29 mln zł. przy rządowym wsparciu na poziomie 21,1 mln zł. Inwestycje realizowane w ramach RFIL – Gminy Górskie to kolejne 9,2 mln zł. W tym przypadku kwota rządowej dotacji wynosi 6,77 mln zł. Na inwestycje oświatowe w latach 2018-2023 wydaliśmy ponad 40,7 mln zł.

21,1 mln zł otrzymanej dotacji z programu Polski Ład zainwestowaliśmy w budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej w Grodziszczu, budowę remizy OSP w Gogołowie, przebudowę boiska sportowego w Pszennie, przebudowę dróg gminnych w Mokrzeszowie i Pszennie, budowę kanalizacji w Mokrzeszowie oraz montaż oświetlenia przy drogach gminnych w Pszennie. Kolejne 6,7 mln złotych rządowej pomocy przeznaczamy na rozbudowę infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy, w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych (RFIL). W efekcie powstało 5 stanic rowerowych (w Wilkowie, Bystrzycy Dolnej, Burkatowie, Bystrzycy Górnej i Lubachowie), przystań kajakowa, kładka pieszo-rowerowa, 2 singletracki i pumptrack.

Mieszkańcy Gminy otrzymali wsparcie na montaż instalacji OZE – w ramach realizowanego projektu Aglomeracji Wałbrzyskiej, na który otrzymaliśmy ponad 2,09 mln zł dofinasowania zostało wykonanych 109 instalacji: fotowoltaicznych solarnych i pieców c.o. W gminnym programie przyznaliśmy dotacje w łącznej kwocie 1,57 mln zł. na wymianę 250 kopciuchów.

Duży wpływ na jakość życia ma szeroka i zróżnicowana oferta kulturalna. Gmina wspiera działalność sportową oraz stowarzyszeń KGW i OSP. Na terenie gminy Świdnica zarejestrowanych jest 7 stowarzyszeń, 1 fundacja, 1 gminny klub sportowy, 4 kluby seniora oraz 18 kół gospodyń wiejskich. W tej kadencji zadbaliśmy również o przestrzeń publiczną budując nowe place zabaw, świetlice. W 2019 roku otwarty został Klub ABC Seniora w Bystrzycy Dolnej. To bezpieczne miejsce spotkań dla aktywnych i ciekawych świata seniorów. Od 3 lat seniorzy w jesieni swojego życia mogą brać udział w gminnej senioriadze i zwiedzać urokliwe zakątki w Polsce i poza jej granicami. W ciągu dobiegającej końca kadencji (2018-2024) w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi z budżetu gminy Świdnica udzielono 1 678 384,00 zł dotacji na realizację zadań publicznych. W ostatnich 5 latach nasze sołectwa przeszły swoistą metamorfozę. Na utrzymanie zieleni w naszych miejscowościach przeznaczyliśmy blisko 900 tys. zł. Będąc przewodniczącą Rady Gminy Świdnica, na następnie wójtem gminy wprowadziłam i kontynuowałam ideę nagradzania uczniów za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe. Od 2018 roku przyznałam je 1411 uczniom w łącznej wysokości prawie 210 tys. zł – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Następnie głos zabrała przewodnicząca Rady Gminy Świdnica – Regina Adamska, która przedstawiła statystyki dotyczące pracy Rady Gminy. Podziękowała również swoim kolegom i koleżankom z rady, wójtowi i całemu kierownictwu urzędu za dobrą i zgodna współpracę na rzecz gminy Świdnica w ciągu ostatnich pięciu lat.

W trakcie mijającej kadencji radni pracowali w 6 stałych komisjach. Na 513 posiedzeń najwięcej spotkań odbyła Komisja Budżetu i Finansów (130), następnie Komisja Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej i Budownictwa (103), Rolnictwa, Zdrowia i Ochrony Środowiska (96), Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki (79), Rewizyjna (67) oraz Skarg, Wniosków Petycji (38) – informowała przewodnicząca Rady Gminy Świdnica.

Na zakończenie wójt gminy Teresa Mazurek wspólnie w przewodnicząca rady Reginą Adamską wręczyły pamiątkowe podziękowania będące wyrazem wdzięczności za działalność samorządową w okresie ostatniej kadencji. Szczególne słowa podziękowania wójt Teresa Mazurek skierowała do radnego Edwarda Janasika, który najdłużej zasiadał w Radzie Gminy, bo od 1998 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group