Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 569
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tajemnica brakującego oka Nefretete i inne zagadki

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 5 marca 2011, 19:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 marca 2011, 5:35
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Zagadek w historii Egiptu dla współczesnych jest wiele. Dlatego też Helena Semenetz tak bardzo pasjonuje się dziejami sprzed wieków. Odkrywanie ich to wielka przygoda. Świdniczanka wreszcie podzieliła się nią z innymi. – Tę książkę powinnam napisać dwadzieścia lat temu – przyznała na wczorajszym wieczorze autorskim w świdnickiej bibliotece.

Skąd takie zamiłowanie? Helena Semenetz to nauczyciel matematyk, która teraz zarządza ośrodkiem zdrowia. Jednym z impulsów, do sięgnięcia w głąb nie do końca poznanej historii sprzed wielu wieków był fakt, iż wśród bohaterów tej epoki znalazła podobnie brzmiące do swojego nazwisko... Semenechkare. Istnieje taka hipoteza, że po śmierci faraona Echnatona na tron wstąpiła księżniczka Nefertete, która przyjęła imię Neferneferuaton. Z nim właśnie utożsamiany jest Semenechkare.

I tak doszliśmy do tej zagadkowej Nefretete... - W Berlinie stoi posąg Nefretete i jest on przepiękny - opowiadała wczoraj Helena Semenetz. - Posągowej Nefretete brakuje jednego oka.

Nie tylko świdniczanka, autorka „Kim jesteś Nefretete?”, dociekała długo, dlaczego w ten sposób przedstawioną królową. Ale ostatecznie nie usłyszeliśmy odpowiedzi na pytanie stanowiące tytuł książki Heleny Semenetz.

Usłyszeliśmy za to ten fragment: - Uwielbiały ją tłumy, ale i tłumy nienawidziły - czytał Mariusz Kozłowski. - Emocje wokół Nefretete nie wygasły do dziś. Trudno uwierzyć, że dotyczą osoby sprzed ponad trzech tysięcy lat. Napisano o niej wiele ksiąg i naukowych rozpraw, ale znaków zapytania wokół niezwykłej egipskiej królowej nie ubywa. Na zawsze pozostanie tajemnicą, kim ona była – mówią zrezygnowani uczeni. Jej współcześni wiedzieli nie więcej od nas. Jak przebrnąć przez gąszcz niewiadomych? Jeżeli chcemy rozwiązać zagadkę tej niekonwencjonalnej kobiety, musimy odrzucić dotychczasowe schematy myślenia. Nefretete zdumiewa wielkością formatu. Nie daje się zamknąć w żadne ramy.

- To pierwsza część - mówiła o książce autorka. - Chcę, aby powstała jeszcze przynajmniej jedna.

Wczorajsze spotkanie autorskie miało ciekawą oprawę. Były wonne egipskie olejki, były stroje z epoki. Była nawet egipska księżniczka, w którą wcieliła się ośmioletnia Aniela Karst. Odczytano imiona zmarłych władców Egiptu. - Wymówić imię zmarłego, to przywrócić go do życia - zaznaczyła Helena Semenetz. - Moim celem w tej książce jest przywrócenie tych zmarłych do życia.

Życia w świadomości współczesnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 5-03-2011 21:59
bylam na tym spotkaniu i odnioslam wrazenie ze biore udzial w spotkaniu jakiejs sekty
~ 6-03-2011 9:46
podziw
~ 6-03-2011 13:32
pana Sośnickiego chyba osa w usta ugryzła, tak trochę spuchnięte
~ 6-03-2011 18:44
Nefretete była ... mężczyzną, dlatego ma tylko jedno oko
helios 6-03-2011 23:40
Przejęzyczenie z "zoo" - powinno być: "W berlińskim muzeum stoi posąg Nefretete..." Poza tym autorka powiedziała: "Doszłam do wniosku, że to nie może być zemsta zdradzonego kochanka ..." Brak lewego oka jest oznaką poświęcenia (mit o walce Horusa z Sethem). Szczególy w książce.
~Szymek 11-03-2011 16:19
Można wiedzieć z jakiego powodu Nefretete nie ma oczka?
~ 15-11-2012 18:40
jedno oko ma kontakt ze światem zewnętrznym, drugie oko ma kontakt ze światem wewnętrznym. Pozdrowienia :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group