Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tak – dla przejęcia szkół od powiatu

Niedziela, 12 października 2014, 11:47
Aktualizacja: 11:48
Autor: red.
Świebodzice: Tak – dla przejęcia szkół od powiatu
Fot. UM Świebodzice
Wśród dziesięciu projektów uchwał, nad którymi na sesji w dniu 8 września procedowali radni miejscy, znalazł się również ten dotyczący przejęcia przez Gminę Świebodzice działających na jej terenie szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. To nie pierwszy raz, gdy radni pochylili się nad problemami tych placówek oświatowych.

Mowa tu o Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół im. Stanisława Prosińskiego i Zespole Szkół Specjalnych. Dostrzegając trudną sytuację organizacyjną placówek i zły stan techniczny obiektów, w których prowadzą swoją działalność dydaktyczną, Gmina Świebodzice, na mocy umowy z 28 marca 2014 r. wsparła Powiat Świdnicki kwotą 300 tys. zł, z przeznaczeniem na ich dalsze funkcjonowanie. Pomimo przekazanych środków, powiatowy organ prowadzący nie dość, że nie zapewnił placówkom należytych warunków do funkcjonowania, to na dodatek, na mocy uchwały w sprawie programu naprawczego Powiatu Świdnickiego podjętej na sesji Rady Powiatu w dniu 27 sierpnia br., postanowiono o likwidacji jednej z nich.

W odpowiedzi na działanie Rady Powiatu samorząd Świebodzic wyraził zdecydowaną wolę przejęcia przez Gminę wymienionych szkół. - Ze sprawą szkół ponadgimnazjalnych i szkoły specjalnej ta Rada spotyka się po raz kolejny - zwrócił się do zebranych na sali radnych burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Nie możemy tolerować sposobu, w jaki traktowane są te placówki. Szkoły to nie budynki, to dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Starostwo nie może ich nękać swoimi pomysłami na uzdrowienie własnej sytuacji finansowej. Gdyby szkoły należały do Gminy, dziś z pewnością prowadzone byłyby w nich kompleksowe remonty - podsumował burmistrz.

Głos w sprawie zabrała także, obecna na sali Urszula Kruczek, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Świebodzicach. - Powiat chce ratować świdnickie szkoły kosztem szkół w mniejszych miastach. Żaden rodzic nie wyśle swojego dziecka do miejsca, którego najbliższa przyszłość nie jest znana. Proszę radę o podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Gminę działających na jej terenie szkół ponadgimnazjalnych i szkoły specjalnej, ponieważ na przykładzie szkolnictwa podstawowego widać, że w Świebodzicach umiejętnie zarządza się oświatą - powiedziała przewodnicząca ZNP.

Radni nie pozostali obojętni na przytoczone argumenty oraz los dzieci i młodzieży, uchwała przyjęta została jednogłośnie. Nie oznacza to jednak, że szkoły już definitywnie przeszły pod władanie Gminy. Wręcz przeciwnie, uchwała to dopiero intencja, wyraz woli podjęcia negocjacji z Powiatem Świdnickim na temat warunków przekazania placówek oświatowych. Jednak, jak powiedział zaproszony na środową sesję Rady Miejskiej Janusz Zieliński, radny Rady Powiatu Świdnickiego: - Dzisiejsza uchwała to wyraźny sygnał w kierunku ratowania tych szkół. Myślę, że Rada Powiatu szybko odniesie się do Państwa decyzji i jeszcze w tej kadencji podejmie temat placówek.

Słowa wdzięczności za zdecydowaną reakcję w sprawie wyraziła Małgorzata Nosal, reprezentująca Zespół Szkół Specjalnych: - Dziękuję Burmistrzowi i radnemu Zielińskiemu za wprowadzenie czynnika ludzkiego do tej dyskusji, ponieważ powiat widzi nas wyłącznie w perspektywie finansów.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group