Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 501
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Taki był samorząd

Wtorek, 19 maja 2015, 8:05
Aktualizacja: 13:26
Autor: red.
Kraj: Taki był samorząd
Fot. UM Strzegom
25 lat temu, 8 marca 1990 roku, Sejm uchwalił pakiet ustaw samorządowych. Już 27 maja tego samego roku odbyły się pierwsze wybory samorządowe do Rad Gmin. Powołanie samorządu terytorialnego można uznać za jeden z największych sukcesów okresu transformacji.

Początkowo Rada składała się z większej liczby radnych niż obecnie, a organem wykonawczym był Zarząd Gminy. Ustawa samorządowa poddawana była jednak wielu zmianom, co w efekcie spowodowało, że od roku 2002 ograniczono liczbę radnych i od tego czasu burmistrz wybierany jest w wyborach bezpośrednich przez mieszkańców gminy. Dzięki wprowadzeniu samorządów gminnych nastąpiło pogłębianie demokratyzacji życia lokalnego, upodmiotowienie mieszkańców, zapewnienie większego i bardziej bezpośredniego dostępu do władzy publicznej. Mieszkańcy znają swojego burmistrza i radnych. Mogą zwrócić się do nich z każdą sprawą. To jedna z największych korzyści wypływających z tych zmian. Zmniejszenie dystansu między władzami gminy a jej mieszkańcami jest szczególnie istotne, ponieważ najlepiej pozwala na poznanie problemów społecznych i co za tym idzie skuteczne im zapobieganie. Dziś każdy mieszkaniec może spotkać się z burmistrzem i radnymi, żeby porozmawiać z nimi na temat swoich spraw. Należy jednak pamiętać, że obecna rzeczywistość wymusza na samorządzie realizacje kolejnych zadań, często nowatorskich. Trzeba również podkreślić, że strzegomski samorząd w ciągu swojego istnienia systematycznie rozwijał się pod względem inwestycyjnym. Obecnie możemy pochwalić się nowoczesnymi obiektami kulturalno-oświatowymi, zadbanymi szkołami, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz wsiami, które z roku na rok zmieniają swoje oblicze. Strzegom ma też ugruntowaną pozycję na kulturalnej mapie naszej kraju, dzięki takim wydarzeniom jak Międzynarodowy Festiwal Folkloru, czy Święto Granitu Strzegomskiego. – Gmina Strzegom swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza poprzednim szefom gminy, wszystkim radnym, sołtysom oraz pracownikom samorządowym. To duży wpływ przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim samych mieszkańców, którzy inspirują do podejmowania nowych wyzwań. Jubileusz samorządu to wielkie wydarzenie dla wszystkich, którzy w ciągu tych dwudziestu pięciu lat angażują się w działalność publiczną, czyniąc tym samym gminę Strzegom piękniejszą i bardziej przyjazną lokalnej społeczności– mówi burmistrz Zbigniew Suchyta. Ideę samorządności widać w codziennych działaniach władz gminy oraz w zainteresowaniu mieszkańców sprawami swojej małej ojczyzny. Świadczy to bez wątpienia o tym, że reforma samorządowa spełniła swoje zadanie.

Uroczyste obchody 25-lecia samorządu terytorialnego w Strzegomiu zaplanowano na 22 maja 2015 r. Władze gminy serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group