Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Targira – rzemiosło na medal

Czwartek, 19 czerwca 2014, 13:42
Aktualizacja: 15:43
Autor: red.
Świebodzice: Targira – rzemiosło na medal
Fot. UM Świebodzice
Misternie wykonane rzeźby, imponujące żywotnością barw obrazy, tkane najtrudniejszymi metodami obrusy, ceramika użytkowa i artystyczna, biżuteria i wiele innych form rękodzielniczych mogli podziwiać w miniony weekend, od 13 do 15 czerwca, goście odwiedzający piątą edycję Festiwalu Sztuki i Rzemiosła Targira, który pod patronatem honorowym Burmistrza Świebodzice Bogdana Kożuchowicza odbył się w hali sportowo–widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6.

W festiwalu udział wzięło około 40 artystów-rzemieślników reprezentujących różne dziedziny sztuki. Swoje wyjątkowe prace w szkle wystawili państwo Borowscy, Franciszek Wiegand zaprezentował swoje imponujące czasomierze - jego zegary astronomiczne należą do najdokładniejszych na świecie, na stanowisku Adama Gołembowskiego wystawione były dziesiątki witraży, a Wałbrzyski Klub Fotograficzny przedstawił niecodzienną wystawę fotografii otworkowej.

Z okazji piątej, jubileuszowej edycji, festiwal po raz pierwszy miał charakter imprezy tematycznej. Motywem przewodnim była postać księżnej Daisy von Pless oraz jej wyjątkowa biżuteria z pereł, która była nieodzownym atrybutem Pani na Książu i Pszczynie. Szczególną uwagę odwiedzających przykuwał naszyjnik o długości 1,5 m i wadze około 2,5 kg autorstwa wybitnej złotniczki Iwony Lis-Filipczyk. Zaprezentowany na Targirze imponujący garnitur jubilerski, wykonany z pereł hodowlanych oraz srebra, był wiernym odzwierciedleniem tego, który nosiła Daisy.

Wystawie biżuterii towarzyszyło stanowisko, na którym członkowie Fundacji Księżnej Daisy - Mateusz Mykytyszyn i Magdalena Woch prowadzili prelekcje dotyczące życia arystokratki. Zainteresowani losami Daisy mieli szansę zaopatrzyć się w książkę pt. "Lepiej przemilczeć", będącą zbiorem prywatnych zapisków Księżnej.

Już po raz kolejny dużym wzięciem cieszyły się warsztaty artystyczne i seminaria. W tym roku odbywały się zajęcia z metaloplastyki, gliny ceramicznej, malowania na jedwabiu i tworzenia biżuterii, w których udział ochoczo brali zarówno najmłodsi, jak i dorośli.

Targira to także organizowane rokrocznie konkursy - Art-Nobilium i Grand Prix. W skierowanym do rzemieślników starających się o uzyskanie tytułu Mistrza Rzemiosła Artystycznego konkursie Art-Nobilium, zwycięzcą okazał się pan Szymon Klimek - inżynier, autor miniaturowych maszyn zasilanych światłem słonecznym. Uznanie komisji konkursowej zdobyła jego instalacja "Kryształ z Nautilusa". Z kolei Grand Prix przypadło w udziale, i to po raz drugi z rzędu, świebodziczance, pani Wiesławie Kluk, która wykonała techniką sutasz wieczorowy zestaw biżuterii o nazwie "Kara".

- W imieniu organizatorów chciałem bardzo podziękować wszystkim tym, którzy wspierali i pomagali przy organizacji i przebiegu jubileuszowego V Festiwalu Sztuki v Rzemiosła Targira 2014. W szczególności podziękowania należą się burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi, a także sponsorom warsztatów. Po tegorocznym wydaniu z całą śmiałością mogę stwierdzić, że Targira równa się zadowoleniu - zarówno wystawców, odwiedzających, jak i organizatorów. Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na kolejne edycje tej niezwykłej imprezy - podsumował festiwal jego dyrektor, dr Janusz Kujat.

Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira został zorganizowany przy wykorzystaniu dotacji z budżetu Gminy Świebodzice.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group