Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk/Kraj: Tesco dla Szkół rozbudza w uczniach z województwa dolnośląskiego „Kulinarnych odkrywców”

Środa, 17 września 2014, 17:41
Aktualizacja: 21:29
Autor: red.
Dolny Śląsk/Kraj: Tesco dla Szkół rozbudza w uczniach z województwa dolnośląskiego  „Kulinarnych odkrywców”
Fot. użyczone
1 września pod hasłem „Kulinarni odkrywcy” ruszyła 12. edycja programu Tesco dla Szkół, który tym razem koncentruje się na edukacji kulinarnej uczniów. W poprzednim roku szkolnym ponad 670 dzieci z województwa dolnośląskiego czynnie zaangażowało się w konkurs kręcąc w sumie 66 filmów konkursowych, w tym aż 2 zespoły znalazły się na podium, zdobywając dla szkół i uczniów w Złotoryi i Żarowie cenne nagrody. Szkoły z regionu, które chcą powtórzyć ten sukces, mogą już zgłaszać się do konkursu.

Badania Tesco dla Szkół – „Kulinarni odkrywcy” wykazały, że aż 90% uczniów potrafi zrobić sobie kanapkę, jednak tylko 47% pokroi sobie chleb lub wędlinę. Jak się okazuje - dzieci w kuchni nie są wystarczająco samodzielne. Z przygotowywaniem ciepłych potraw jest jeszcze trudniej - tylko 5 % dzieci w wieku 6-16 lat samodzielnie ugotuje zupę. Dzieci, które nie radzą sobie w kuchni, w 70% przypadków sięgają po niezdrowe przekąski, by nasycić głód. Efekt to coraz większa liczba otyłych dzieci w Polsce. Wyniki badań wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. „Jedzenie przygotowane własnoręcznie zawsze lepiej smakuje, a przede wszystkim jest zdrowsze od jedzenia w fast foodach. Dodatkowo dzięki eksperymentowaniu w kuchni dzieci częściej próbują i częściej jedzą te produkty, których w innej sytuacji nawet by nie tknęły” – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy.

Zasady konkursu
Program Tesco dla Szkół tradycyjnie przyjmuje formę konkursu filmowego. Uczestnicy konkursu będą poznawać tajniki kulinarnego świata i rywalizować o cenne nagrody w emocjonującym konkursie filmowym, wśród jurorów którego znajdą się m.in. wykładowcy profesjonalnej szkoły filmowej Wajda School oraz znany i ceniony krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Już od 1 września aż do 10 listopada szkoły będą mogły przysyłać prace konkursowe stworzone przez zespoły swoich uczniów, czyli maksymalnie dwuminutowe filmiki przekonujące, że gotowanie może być kreatywną i ciekawą zabawą.

Praca nad filmem konkursowym to także szansa na rozwijanie talentów uczniów poprzez niestandardową pracę projektową, integrację oraz promocję szkoły oraz regionu. – Udział w konkursie wyzwolił w nas chęć wspólnego działania. Ogromnym sukcesem była bardzo szeroko pojęta integracja oraz promocja naszej placówki w środowisku lokalnym i nie tylko. Udział w akcji to wspaniały czas, przepełniony zaangażowaniem i pomysłowością. Pozwolił na chwile refleksji. - Opiekun zespołu ,,Ośmiolatki radzą”, który został laureatem
11. edycji konkursu Tesco dla Szkół ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Złotoryi Teresa Kobza.

Nagrody i więcej
Zwycięzcy otrzymają wartościowe nagrody, m.in. 10 nowoczesnych pracowni multimedialnych, nagrody dla członków zwycięskich zespołów – oryginalne czapki i fartuchy kucharskie oraz odtwarzacze MP4, a na najbardziej aktywną szkołę w województwie dolnośląskim czeka wyposażenie szkolnej sali kinowej.

Do konkursu można zgłaszać szkoły podstawowe i gimnazjalne za pomocą strony www.tescodlaszkol.pl. Zapraszamy wszystkich chętnych do śledzenia konkursu, a wszystkie aktywne szkoły podstawowe i gimnazjalne do walki o atrakcyjne nagrody!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group