Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaroszów/Rusko: To była dobra lekcja patriotyzmu

Środa, 21 września 2016, 16:15
Autor: red
Jaroszów/Rusko: To była dobra lekcja patriotyzmu
Fot. UM Strzegom
W miniony piątek rozpoczęły się gminne obchody związane z "XIII Spotkaniem Religijno–Patriotycznym w Rusku".

Uczestnicy tej podniosłej uroczystości przybyli na salę gimnastyczną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, aby o godz. 11.00 wziąć udział w kolejnym sympozjum popularno-naukowym nt. "Obozu Pracy Więźniów w Jaroszowie-Rusku", przygotowanym przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

Honorowy patronat nad uroczystością objęli: ks. bp Ignacy Dec - biskup świdnicki oraz Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia.

W imieniu organizatorów przybyłych gości i wszystkich uczestników powitała Beata Jankiewicz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Podczas tegorocznego sympozjum uczestnicy mogli wysłuchać kilku wierszy - autorstwa Tadeusza Kazimierza Mroza - deklamowanych przez młodzież z jaroszowskiego gimnazjum. Sympozjum składało się z trzech części. W pierwszej części uczestnicy sympozjum zostali zapoznani z projektem edukacyjnym pt. "Oto nasza historia" - historia Obozu Pracy Więźniów w Rusku, zrealizowanym przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w poprzednim roku szkolnym. W części drugiej został wygłoszony referat naukowy pt. "Przemilczane zbrodnie. Stalinowskie represje wobec Polaków", przygotowany przez Monikę Mikuczewską - pracownika edukacyjnego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W ostatniej części sympozjum miało miejsce wystąpienie Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku, który wyraził swoje wrażenia i wspomnienia związane z pobytem w OPW w Rusku w latach 50. minionego wieku.

Po wystąpieniu pana Mroza głos w dyskusji zabrali: Roman Asynger - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu, były burmistrz Strzegomia, Monika Mikuczewska - pracownik IPN-u, Ryszard Rossa - były burmistrz Strzegomia oraz Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, która w imieniu Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej ZSP w Jaroszowie uhonorowała tytułem Przyjaciela Szkoły Tadeusza Mroza. W sympozjum uczestniczyła także Małgorzata Sandecka - Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz delegacje uczniów wraz z nauczycielami: z Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, z Zespołu Szkół w Strzegomiu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

Główne obchody związane z "XIII Spotkaniem Religijno-Patriotycznym" odbyły się w niedzielę 18.09.2016 r. w kościele w Rusku. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.30 Mszą Świętą, której przewodniczył JE ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec - biskup świdnicki. Po Mszy św. nastąpiło procesyjne przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową, upamiętniającą katorżniczą pracę więźniów. Po modlitwie za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy oraz po przemówieniach zaproszonych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty.

W uroczystości wzięli udział m. in.: Katarzyna Izabela Mrzygłocka - poseł na sejm RP, Wiesław Kilian - senator RP, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Marek Zywer -wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego, członkowie Rady Powiatu, Tomasz Marczak - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z rodziną, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy, nauczyciele, młodzież i dzieci ze szkół z terenu gminy Strzegom, poczty sztandarowe, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci, członkowie "AK", "Jaworzniacy", sołtysi wsi, żołnierze Wojska Polskiego z Komendy Garnizonu Wrocław oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie reprezentowała dyrektor Beata Jankiewicz oraz uczniowie pełniący honorową służbę w obu pocztach sztandarowych pod opieką Waldemara Abrama.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group