Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 608
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: To była rekordowa Kropelka

Środa, 4 października 2023, 9:31
Aktualizacja: 9:32
Autor: red
Świdnica: To była rekordowa Kropelka
Fot. organizatorzy
Jubileuszowy, dziesiąty Dolnośląski Rajd o Kropelce, który wymyślił i konsekwentnie realizuje Robert Jagła, zgromadził rekordową liczbę uczestników. Wszyscy stanęli na starcie w Świdnicy, aby dobrze się bawić, zwiedzać region i rywalizować w ekojeździe. Najlepszy wynik na 135 km trasie osiągnęła załoga Bartłomiej i Agnieszka Szatanek. Ich Volkswagen Lupo spalił tylko 3,79 l oleju napędowego.

Po trzech latach przerwy, spowodowanej trudnym czasem pandemii Covid-19, Dolnośląski Rajd o Kropelce zdecydowanie i z przytupem powrócił do stawki najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych na Dolnym Śląsku. To jedyna w Polsce impreza samochodowa, otwarta dla wszystkich kierowców, a szczególnie dla rodzin z dziećmi i grup przyjaciół.

- Historia Kropelki sięga 2011 roku. A zawody powstały, aby miło spędzić weekend za kółkiem i promować ekojazdę. Dziś to sporych rozmiarów przedsięwzięcie, z dużą liczbą wiernych fanów, a zwłaszcza dzieci. Niezmiennie, towarzyszy mu wspaniała atmosfera, którą tworzą ludzie. Do dziesiątej edycji rajdu przyjęliśmy aż 75 załóg, co dało prawie 240 uczestników. Zgłoszenia zamknęliśmy przed czasem i niestety niektórym chętnym musieliśmy odmówić, bo na przeprowadzenie zawodów dla większej liczby uczestników zabrakłoby nam dnia – podsumowuje Robert Jagła, pomysłodawca i organizator Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce.

Wsparcie organizacyjne zapewnili: Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, spółka FRW Media Group, firma „Serwis Park” Paweł Krysiak, ekipa M3Racing, a także Miasto Świdnica i Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Sponsorem głównym, już po raz kolejny była Toyota Motor Manufacturing Poland z Wałbrzycha. Do wydarzenia dołączyło także wielu partnerów, którzy gościli u siebie zawodników oraz ufundowali nagrody.

W sobotę, 30 września załogi pojawiły się wczesnym rankiem nad Zalewem Witoszówka w Świdnicy. Stąd wyruszyły na trasę, która wiodła przez Bagieniec, Jaworzynę, Strzegom, Dobromierz, Szczawno Zdrój, Wałbrzych, Rybnicę Leśną i Andrzejówkę, Głuszycę, Ludwikowice Kłodzkie, Sokolec, Walim, a kończyła się w Świdnicy.

- Zgodnie z regulaminem, podstawowa załoga to kierowca i pilot, ale na pokładzie samochodu może znajdować się tyle osób, na ile zarejestrowane jest auto. Zdecydowana większość załóg startowała po raz pierwszy – opowiada Robert Jagła, Komandor 10. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce. – Cieszy nas bardzo, że stawka zawodów to też piękny przegląd historii motoryzacji. Na trasie mogliśmy podziwiać Trabanta, milicyjnego Poloneza, Fiata 126p, a także wiele nowoczesnych samochodów. Niewątpliwą perełką było Volvo Amazon z 1964 roku – wylicza Robert Jagła.

Dzięki sponsorom i partnerom zawodów, na uczestników czekały ciekawe zadania i zagadki, a na mecie atrakcyjne nagrody. Wszystko w duchu odkrywania zakątków Dolnego Śląska. Szczęśliwe załogi otrzymały m.in. bony na kolacje degustacyjne do Kompleksu Dworzysko, „Góralskiej Chaty” i Andrzejówki, na narty i rowery na Przełęcz Sokolą, na tor kartingowy M3Racing, na spływy pontonowe Ski-Raft, na zwiedzanie Starej Kopalni, a nawet na lot balonem!

Jak przystało na jubileusz, nie zabrakło wielkiego tortu i zabawnych zdjęć. Poważna jednak była sportowa sfera zawodów. Komisja sędziowska skrupulatnie liczyła wszystkie punkty za zadania na trasie i prowadziła ranking spalania. W konsekwencji nagrodzono aż 34 załogi w różnych grupach i klasach, zgodnie ze zgłoszeniami. Przyznała także kilkanaście dodatkowych pucharów dla załóg szczególnie wyróżniających się na trasie.

Grand Prix 2023 powędrowało do załogi Bartłomiej i Agnieszka Szatanek, która do zawodów przystąpiła w 2 osobowym składzie. Małżeństwo wykazało się perfekcyjną ekojazdą, a ich Volkswagen Lupo rekordowo niskim spalaniem. Państwo Szatanek na 135 km trasie osiągnęli wynik 3,79 l oleju napędowego. A trzeba podkreślić, że tegoroczna trasa nie wiodła przez równiny. Zawodnicy zahaczali o wysokie szczyty. Wjechali m.in. pod Andrzejówkę i na Przełęcz Sokolą!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group