Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: „To czyńcie na moją pamiątkę”

Niedziela, 5 kwietnia 2015, 11:03
Aktualizacja: 13:05
Autor: red.
Strzegom: „To czyńcie na moją pamiątkę”
Fot. UM Strzegom
W Wielki Czwartek, 2 kwietnia br., wierni przybyli do Bazyliki Strzegomskiej i do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel, by podziękować Panu Bogu za dar Chrystusowego Kapłaństwa oraz za dar Eucharystii, w której Chrystus pozostał obecny na wieki.

Tajemnica Wielkiego Czwartku jest tajemnicą jedności w Eucharystii, odwiecznej Komunii człowieka Bogiem i z drugim człowiekiem. To wieki dar Boga dla ludzi, a zarazem wielkie dziękczynienie za dar ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Tę tajemnicę rozważają chrześcijanie już od ponad tysiąca lat.

Obie Msze Św. Wieczerzy Pańskiej - odprawione odpowiednio pod przewodnictwem ks. prałata Marka Babuśki i ks. kanonika Marka Żmudy - rozpoczęły Triduum Paschalne, upamiętniające mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tegoroczny Wielki Czwartek przypadała także 10. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II, który był wzorem dla naszego kościoła.

Po okolicznościowych homiliach w obydwu parafiach miał miejsce obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom tzw. Mandatum na znak wielkiej miłości i służby każdemu człowiekowi, co stanowi pamiątkę wielkiego uniżenia, którego dokonał w wieczerniku Jezus Chrystus wobec dwunastu apostołów. Dodatkowo w bazylice odbył się obrzęd ustanowienia nowych ministrantów, a także błogosławieństwa kandydatów do funkcji lektorów.

W podziękowaniu za służbę kapłańską i pracę duszpasterską w dziele kształtowania człowieka i prowadzenia go ścieżkami wiary, przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, organizacji i grup kościelnych złożyli na ręce kapłanów wiązanki kwiatów i z serca płynące życzenia wielu łask Bożych, tak potrzebnych do sprawowania misji kapłańskiej. W Bazylice Mniejszej w imieniu władz samorządowych gminy życzenia złożył Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia, natomiast w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata – Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia oraz Paweł Mosór, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Na zakończenie nabożeństw w uroczystych procesjach przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji.

Warto jeszcze dodać, że pod koniec Mszy Św. w Bazylice Strzegomskiej ks. Tomasz Gwizdek i ks. Łukasz Kopczyński odczytali dekrety J.E. ks. bpa Ignacego Deca, biskupa świdnickiego, informujące o nowych wyzwaniach stojących przed ks. prałatem Markiem Babuśką, proboszczem parafii pw. św. App Piotra i Pawła. W uznaniu licznych zasług w pracy kapłańskiej, z dniem 19 marca 2015 roku, ks. prałat Marek Babuśka został powołany przez biskupa świdnickiego do Kolegium Konsultorów Diecezji Świdnickiej na okres pięciu lat, a także został mianowany kanonikiem honorowym Świdnickiej Kapituły Katedralnej. – To wielkie odznaczenie nie tylko dla proboszcza, ale i dla parafii – stwierdził ks. prałat. Wierni wyrazili swoją radość burzliwymi brawami.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group