Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 794
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: To już 5 lat hali w Witoszowie

Sobota, 11 stycznia 2014, 14:57
Aktualizacja: 14:59
Autor: red.
Witoszów Dolny: To już 5 lat hali w Witoszowie
Fot. użyczone
Nowoczesny obiekt sportowy w Witoszowie Dolnym ma już 5 lat. 9 stycznia posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki odbyło się właśnie na hali sportowej. W planach władz gminy jest również budowa basenu.

Dokładnie 9 stycznia 2009 roku w obecności J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacego Deca i wicemistrza olimpijskiego z Pekinu Szymona Kołeckiego – wójt gminy dokonała uroczystego otwarcia obiektu.

Budowę pełnowymiarowej hali sportowej z boiskiem do piłki ręcznej przy kompleksie oświatowym w Witoszowie Dolnym rozpoczęto w drugiej połowie 2006 roku. Inwestycja realizowana była etapami. Zadanie obejmowało budowę obiektu o całkowitej powierzchni 2075,5m2 , z czego sama hala ma 1015 m2 powierzchni. Obok hali powstały pomieszczenia towarzyszące – siłownia, sala do squosha, sala do fitnessu, pokój masażu, świetlica, bufet oraz pomieszczenia zaplecza hali – magazynek, szatnie, sanitariaty i natryski, pomieszczenia trenerów. Inwestycja objęła również małą architekturę, przebudowę sieci kanalizacji deszczowo – drenażowej, przebudowę sieci energetycznej, budowę drogi wewnętrznej i parkingu, przebudowę sieci wodnej i kanalizacyjnej, budowę kotłowni - obiekt jest ogrzewany przez ekologiczną kotłownię na zrębek drewniany. Hala posiada profesjonalną ściankę wspinaczkową, (o szerokości 15m , wysokości 10 m, o powierzchni całkowitej ok. 160 m2 z maksymalnym wysięgiem przewieszenia ok. 2,70 m.) która powstała z dofinansowaniem z Fundacji KGHM. Ścianka wspinaczkowa to nie jedyna atrakcja hali w Witoszowie Dolnym. Wszyscy jej użytkownicy mogą korzystać m.in. z pełnowymiarowego boiska do gier zespołowych: piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki.

Wartość inwestycji łącznie z wyposażeniem wyniosła 9 mln 120 tys zł., z czego wartość samego wyposażenia to kwota niespełna 1,5 mln zł.

- Teraz, po upływie 5 lat możemy powiedzieć, że nasza decyzja o budowie hali w Witoszowie Dolnym była trafna i możemy sobie pogratulować. Rozpoczynaliśmy jedną z największych inwestycji w gminie w kwocie 9 mln zł., nie mając zagwarantowanych dotacji. Jednak ten kto ryzykuje, ten idzie do przodu. Życie pokazało, że skorzystaliśmy z dofinansowania Totalizatora Sportowego oraz środków w ramach RPO. Ostatecznie do budżetu gminy wróciło ponad 4,2 mln zł. - mówiła podczas spotkania na hali wójt gminy Teresa Mazurek.

Zalety nowoczesnego obiektu podkreślali dyrektorzy placówek oświatowych, którzy bezpośrednio sąsiadują z hala sportową.

- Jesteśmy dumni, że zajęcia z wychowania fizycznego możemy prowadzić na ternie nowoczesnego obiektu. Dzięki temu oprócz podstawy programowej realizujemy tutaj wiele dodatkowych zajęć sportowych, tj. Sprawny Dolnoślązaczek, Trzymaj Formę, a od tego roku rozpoczynamy kolejny Moja Szkoła, gdzie będą zajęcia na trampolinach – mówiła Krystyna Kwaśnik, dyrektor szkoły podstawowej.

- Obiekt ma już 5 lat, a nadal wygląda świeżo. Jest to zasługa dobrych materiałów i dbałości gospodarzy – podkreślał dyrektor gimnazjum Piotr Dubiel.

Po godz. 16, kiedy uczniowie centrum oświatowego w Witoszowie Dolnym kończą zajęcia, hala sportowa wynajmowana jest komercyjnie. Każdego dnia odwiedza ją średnio 200 osób. - Obiekt zyskał już uznanie wśród sportowców Dolnego Śląska. Tylko w ostatnim roku na hali w Witoszowie Dolnym odbyło się blisko 40 imprez o zasięgu powiatowym i wojewódzkim – podkreślał Leszek Noworól z GLKS Świdnica.

Wg ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli ok. 40% młodzieży nie uczęszcza na zajęcia z w-f. Przyczyny tego zjawiska są zarówno po stronie rodziców jak i samych uczniów, wynika z artykułu prezentowanego na łamach dziennika Gazeta Wrocławska – Polska The Times z dnia 8 stycznia 2014 r.

Z pewnością obiekt w Witoszowie jest przeciwieństwem tych wyników, bowiem uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego mogą korzystać z zajęć na siłowni, sali fitness, squasha, ścianki wspinaczkowej czy płyty boiska do gier zespołowych.

- Każdy może znaleźć coś dla siebie. A niebawem będzie jeszcze basem. Zaczyna się nowy okres programowania na lata 2014-2020. Mieszkańcy oczekują od nas wielu inwestycji pro-społecznych. Dlatego już teraz szukamy środków i sposobów realizacji tego przedsięwzięcia. Nauką pływania chcielibyśmy objąć wszystkie dzieci z ternu gminy, a szczególnie uczniów uczęszczających do naszych szkół. Czy będzie to raz w m-cu, czy częściej, zobaczymy. Ważne jest aby niwelować wady podstawy, bo po próchnicy zębów jest to najczęstsza wada wśród uczniów w wielu polskich szkołach, w tym również w naszej gminie. Popołudniami basen będzie udostępniany komercyjnie, tak aby obniżyć koszty eksploatacji. Decyzję już podjęliśmy i nie boimy się wyzwań. Inwestycja z pewnością będzie „szyta” na miarę naszych możliwości – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

(Janusz Waligóra UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group