Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 770
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Transport– nerw gospodarki Strzegomia

Sobota, 3 marca 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: red
Strzegom: Transport– nerw gospodarki Strzegomia
Fot. użyczone
Na zaproszenie Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty przybyli na spotkanie z władzami miasta w dniu 01 marca 2012r. przedstawiciele branży transportowej. Celem spotkania była dyskusja na temat zmiany przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która narzuciła na gminę nowe obowiązki w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Innym ważnym zagadnieniem było omówienie budżetu gminy, w tym: podatku od środków transportowych i podatku od nieruchomości.

Wprowadzenie nowej ustawy jest poprzedzone w naszej gminie konsultacjami społecznymi, które stwarzają możliwości właściwego zdiagnozowania oczekiwań mieszkańców. Tym razem przedstawiciele branży transportowej wypowiedzieli swoje zdanie na powyższy temat, wykazując się zrozumieniem problemu i koniecznością jego rozważenia. Padło jednak wiele pytań, precyzujących szczegóły, których dziś jeszcze nikt nie zna, ponieważ część rozporządzeń regulujących uchwałę, nie zostało do dnia dzisiejszego opublikowanych. -W jaki sposób gmina chciałaby zrekompensować przedsiębiorcom segregację śmieci? -Czy z tego tytułu, że śmieci ulegają recyklingowi i są materiałem odnawialnym, przedsiębiorcy dokonujący segregacji będą mieli jakieś ulgi w pozbywaniu się tych śmieci?- dopytywał Bernard Świrniak. W odpowiedzi zastępca burmistrza Wiesław Witkowski stwierdził: -Prawo Unii Europejskiej nie zwalnia nikogo z segregacji śmieci. Instalacja do segregacji powstała blisko nas, w Jaroszowie. Pomyślimy o zachętach dla tych, którzy będą prowadzić segregację u podstaw. Do dnia dzisiejszego nie określono, czy to będzie obniżona stawka, czy jakieś inne rozwiązanie. Rozporządzenia do ustawy, które niebawem się ukażą, wszystko uregulują.

Przedsiębiorcy podejmowali problem umów indywidualnych i możliwość ich kontynuowania. -Jeżeli Rada Miejska zdecyduje, że wszystkie odpady będą własnością gminy, to w takim przypadku, jeżeli ktoś będzie miał umowę indywidualną, powinien ją wypowiedzieć, bo będzie płacić podwójnie. Taka sytuacja miała miejsce w Karpaczu. Mamy jeszcze trochę czasu, ale decyzja musi zapaść. A jak zapadnie, podamy ją niezwłocznie do publicznej wiadomości. My już dyskutujemy, a w innych gminach jeszcze nie- powiedział Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia. Mówców interesowały stawki podatku, wpływ jaki mają przedsiębiorcy na wybór firmy w przetargu i co będzie decydować o wyborze firmy, czy będą dla przedsiębiorców stwarzane ulgi i co z przyszłością firmy, która wygra przetarg, a w następnych latach podniesie wysoko podatki…

-Gmina ma prawo określić warunki przetargu, m.in. doświadczenia w branży, wymagany sprzęt, zabezpieczenia kwotowe i inne. Umowy z firmą, która wygra przetarg, będą wieloletnie. Nie mamy wpływu jednak na to, jaka firma wygra- powiedział Wiesław Witkowski.

Burmistrz przedstawił także wysokość podatków w naszej gminie i wpływy z nich do budżetu gminy. Stawki i kwoty zostały przedłożone do wglądu zebranym. Przedsiębiorcy skarżyli się, że stawki podatków od środków transportowych są wysokie, że przedsiębiorcy zaczynają uciekać z gminy. Wskazywali również problemy związane z leasingiem i rejestracją samochodów ciężarowych, narzekali na brak miejsc parkingowych. Prosili podjąć temat ochrony firm małych przez gminę i stworzyć zachętę dla przedsiębiorców transportowych, bo transport to nerw gospodarki bardzo wrażliwy na kryzys.

Pod koniec dyskusji padły podziękowania skierowane w stronę burmistrza za podjęcie tematu. Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu wskazali osoby reprezentujące branżę do kontaktu z władzami samorządowymi w osobach: Włodzimierz Balcerek, Wiktorowicz Marek, Bernard Świrniak oraz Krosta Lucjan.

Wszystkie ważne stwierdzenia, a było ich niemało, zostaną uwzględnione w dalszych działaniach samorządu. Zaś jedno -autorstwa Bernarda Świrniaka- potraktujemy jako podsumowanie spotkania:- Nie zawsze najwyższe podatki gwarantują najwyższe dochody.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group