Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 889
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Trwa gorąca dyskusja na temat komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala im dra Alfreda Sokołowskiego

Piątek, 30 listopada 2012, 13:24
Aktualizacja: 13:26
Autor: PAW – walbrzyszek.com
Wałbrzych: Trwa gorąca dyskusja na temat komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala im dra Alfreda Sokołowskiego
Fot. PAW
Prawdopodobnie w styczniu radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zadecydują o dalszych losach wałbrzyskiego szpitala im dra. Alfreda Sokołowskiego. Czy zatem szpital zostanie skomercjalizowany?

Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego zgodnie z zamierzeniami Zarządu Województwa Dolnośląskiego, ma zostać przekształcony w spółkę prawa handlowego. Chodzi o to, by można było skorzystać z dotacji na pokrycie zadłużenia placówki, które sięga ponad 10 milionów zł. Pomysł ten ma wielu zwolenników, ale ma też duże grono przeciwników, którzy bardzo sceptycznie podchodzą do tego pomysłu i dla których słowo komercjalizacja nie niesie nic pozytywnego.

Już przed kilkoma tygodniami o tym problemie podczas swojej konferencji prasowej mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.
– Obecnie podejmowane działania zmierzają ku temu, by za jakiś czas doprowadzić do sprywatyzowania tej placówki zdrowotnej – mówi posłanka PiS-u. – Szpitale prywatne są nastawione na zarabianie i jeśli do tego by doszło, stracą na tym pacjenci, a więc mieszkańcy Wałbrzycha i okolic.

Podobnego zdania są radni powiatowi, którzy wydali negatywną opinię na temat komercjalizacji szpitala.
- Spotykaliśmy się ze związkami zawodowymi i ze środowiskiem lekarzy i mamy wiele sygnałów, że ta zmiana nie przyniesie nic dobrego – mówi Szymon Heretyk, przewodniczący Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Podczas wizyty w Wałbrzychu o sprawę komercjalizacji wałbrzyskiego szpitala zapytaliśmy również posła Grzegorza Napieralskiego. On również jest przeciwny takiej decyzji.
- Jest to bardzo niebezpieczny zabieg – mówi Napieralski. – Szpital jest po to, żeby leczyć ludzi. Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powinni dążyć do tego, by powstrzymać taki zamiar.

Napieralski podkreśla fakt, że komercjalizacja, czyli de facto krok do prywatyzacji, może spowodować, że prywatna jednostka będzie korzystać z publicznego majątku, którego wartość jest bardzo znacząca, a mieszkańcy Wałbrzycha będą mieli ograniczone możliwości korzystania z niektórych usług medycznych.

Radny Mirosław Lubiński chce, by radni miejscy wydali opinię na temat tego pomysłu, bowiem ta opinia mogłaby w znaczącym stopniu wpłynąć na decyzję Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
- Trwają w tej sprawie konsultacje i uważam, że Rada Miasta Wałbrzycha musi wydać jakąś opinię – uważa Lubiński, który jest przecież lekarzem

Prezydent Roman Szełemej, który jak wiadomo jest zwolennikiem przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego, poinformował, że Sejmik ma pochylić się nad sprawą wałbrzyskiego szpitala w styczniu przyszłego roku i radni miejscy z Wałbrzycha na grudniowej sesji rady miasta będą mogli wyrazić swoje opinie na ten temat.

A więc zatem czekamy na dalszy rozwój wypadków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group