Wtorek, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mrowiny: Trwa pierwszy etap budowy kanalizacji w Mrowinach

Środa, 8 listopada 2017, 17:59
Autor: red
Mrowiny: Trwa pierwszy etap budowy kanalizacji w Mrowinach
Fot. UM Żarów
To jedna z najdłużej wyczekiwanych przez mieszkańców Mrowin inwestycji. Kilka tygodni temu rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową kanalizacji w Mrowinach.

Całe zadanie podzielone jest na trzy etapy i w tym roku zrealizowana zostanie jego pierwsza część, od sklepu do przejazdu kolejowego.

Burmistrz Leszek Michalak podpisał już oficjalną umowę, na mocy której Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na wykorzystanie środków finansowych powstałych z oszczędności poprzetargowych z budowy kanalizacji w Łażanach.
- Ponad milion złotych oszczędności, które pozostały z inwestycji realizowanej w Łażanach będzie wykorzystane na pierwszy etap budowy kanalizacji w Mrowinach. Prace realizowane są na odcinku, gdzie w minionym roku wymieniliśmy całą sieć azbestowo-cementową. Kolejny etap prac przy ul. Wojska Polskiego powinien ruszyć na wiosnę. W trzecim etapie zostanie skanalizowana pozostała część wsi - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Inwestycja będzie wiązać się z utrudnieniami w ruchu drogowym, co odczuwają już sami mieszkańcy. W związku z trwającymi pracami została zerwana stara nawierzchnia asfaltowa.
- W pierwszej kolejności wykonaliśmy frezowanie na całym odcinku, gdzie będzie przebudowywana kanalizacja. W tej chwili koncentrujemy się przy głównej pompowni, która znajduje się przy sklepie. Inwestycja może być uciążliwa dla mieszkańców, bo zastanawiamy się, czy w pewnym momencie całkowicie nie zamknąć drogi, ponieważ tutaj są przewidziane do zrealizowania kanalizacje sanitarne, deszczowe oraz wodociąg. Jak warunki atmosferyczne na to pozwolą, to będziemy kontynuować prace w zimie, a jeśli nie, zrobimy przerwę w budowie i wrócimy z pracami na wiosnę. Tu jest zaprojektowana całkowita odbudowa nowej nawierzchni, stara zostanie zlikwidowana, łącznie z kostką, która zalega pod asfaltem - mówi Bronisław Bernad kierownik budowy.

Pierwszy etap budowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w Mrowinach będzie realizowany dzięki środkom finansowym, które pozostały z oszczędności przetargowych z inwestycji realizowanej w tym roku w Łażanach. Trzeba jednak było na to zadanie pozyskać zgodę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek gminy Żarów na przeniesienie tych pieniędzy na inwestycję w Mrowinach popierał także poseł na Sejm RP Wojciech Murdzek.
- Z ogromnym przekonaniem rekomendowałem w Narodowym Funduszu, żeby te środki finansowe zostały w gminie i aby przeznaczyć je na inną inwestycję, tak ważną i potrzebną dla mieszkańców. Biorąc pod uwagę dobre przygotowanie gminy i dobrze napisane wnioski, myślę, że na pewno będzie dalszy ciąg tych inwestycji - mówi Wojciech Murdzek poseł na Sejm RP.

Ten etap prac w Mrowinach kosztować będzie 1.999.000,00 złotych. Łącznie, wszystkie trzy etapy pochłoną ponad 9 milionów złotych.
- Mieszkańcy Mrowin czekali na taką informację kilkanaście lat. To bardzo potrzebna inwestycja, dzięki której nasza wieś będzie mogła dalej rozwijać się w dobrym kierunku. Będzie wiązała się z utrudnieniami w ruchu drogowym, ale mam nadzieję, że mieszkańcy uzbroją się w cierpliwość i poczekają do końca jej realizacji. O każdych nowych utrudnieniach będziemy wszystkich na bieżąco informowali. Jest to wielkie przedsięwzięcie i myślę, że te kilka miesięcy będziemy mogli przeczekać i przetrwać wszelkie niedogodności z jej realizacją związane - dopowiada radny Roman Konieczny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group