Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwa przycinanie drzew

Wiadomości: Gmina Dobromierz
Piątek, 26 października 2012, 1:27
Aktualizacja: 1:28
Autor: UG Dobromierz
Fot. UG Dobromierz
Na terenie gminy Dobromierz trwają obecnie prace techniczne, sanitarne i korekcyjne drzew, które mają na celu zlikwidowanie zagrożenia dla mieszkańców oraz poprawę estetyki. Usuwane są pędy, gałęzie i konary chore, martwe i połamane. Prowadzone zabiegi niewątpliwie odciążą korony drzew oraz zredukują nadmierne zagęszczenie, co zdecydowanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Wykonywane przez pracowników miejscowego urzędu cięcia techniczne, ukierunkowane są głównie na obniżenie wysokości drzew, natomiast cięcia pielęgnacyjne docelowo rozluźnią zbyt zagęszczoną koronę, przede wszystkim przy lampach oświetleniowych.

Na marginesie dodajmy, że w tym zakresie tematycznym, praktyka wprost dowodzi, że nasi mieszkańcy najczęściej zgłaszają się do urzędu z problem usunięcia drzewa, kiedy skończy ono 10 lat. Jak stanowi prawo, starszym drzewom można jedynie przycinać gałęzie i to tylko obumarłe, nadłamane lub wchodzące w kolizje z budynkami. Opłaty i kary za wycinanie starszych drzew mogą być wysokie. Dopóki drzewa i krzewy nie skończą 10 lat można je wycinać i przycinać bez zezwolenia. Te starsze można przycinać pod warunkiem, że odbywa się to w ramach utrzymania formowanego kształtu ich korony.

Zezwoleń na usuwanie starszych drzew i krzewów udziela wójt gminy na wniosek właściciela nieruchomości, przy czym należy się liczyć z możliwością nałożenia opłaty, naliczanej w zależności od obwodu pnia, rodzaju i gatunku drzewa. W uzasadnionych okolicznościach urząd zwalnia z opłaty, wymagając w zamian posadzenia innych drzew i krzewów, w stosunku 1:1. Wtedy warunkiem zwolnienia z opłaty jest zachowanie żywotności nowych roślin po trzech latach od zasadzenia.

Kary za wycinanie drzew bez zezwolenia wynoszą trzykrotność ustawowych opłat, więc samowola w tym względzie może być kosztowna, zwłaszcza, że w przypadku niektórych drzew opłaty są bardzo wysokie. Powyższe przepisy nie dotyczą drzew i krzewów leśnych ani owocowych.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group