Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 986
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Imbramowice: Trwa remont dachu budynku w Imbramowicach

Poniedziałek, 22 października 2018, 11:24
Autor: red
Imbramowice: Trwa remont dachu budynku w Imbramowicach
Fot. UM Żarów
Rozpoczęły się prace remontowe pokrycia dachowego budynku przy ul. Żarowskiej 34 w Imbramowicach.

Dach był już w bardzo złym stanie technicznym, ale gmina dopiero teraz jako właściciel budynku, mogła przystąpić do prac modernizacyjnych. W budynku mieści się także świetlica wiejska w Imbramowicach.

- Przez wiele lat budynek ten miał wielu właścicieli, w tym roku udało nam się odkupić od nich wszystkie udziały i gmina mogła przystąpić jako stuprocentowy właściciel do remontu całości dachu. Dach będzie pokryty nową blachodachówką, przy okazji będą wymienione i wzmocnione elementy więźby drewnianej. Nie były to jedyne prace wykonane w budynku świetlicy wiejskiej. W ostatnich sześciu latach wykonaliśmy remont dachu świetlicy wiejskiej oraz samej świetlicy wiejskiej. Teraz, już jako właściciel możemy przystąpić do kolejnych prac, które będą dotyczyły całego tego budynku - wyjaśnia Grzegorz Osiecki zastępca burmistrza.

Remont dachu budynku w Imbramowicach finansowany jest ze środków własnych budżetu gminy Żarów. Całkowity koszt prac, zgodnie z podpisaną umową wyniesie dokładnie 209.135,70 złotych. Prace mają potrwać do połowy listopada. - Rozpoczęliśmy prace od rozbiórki pokrycia dachowego. W następnym etapie będzie założone nowe pokrycie z blachodachówki i przemurowane kominy cegłą klinkierową. Prace planujemy zakończyć w połowie listopada - mówi Marcin Cegła z firmy Cegła-Dachy wykonawca inwestycji.

Podczas prac remontowych, związanych z naprawą pokrycia dachowego na budynku przy ul. Żarowskiej 34 w Imbramowicach, odnaleziony został zbiór 10 dokumentów z lat 1930-1940. Wszystkie związane są z działalnością założonego jeszcze w 2 poł. XIX wieku przedsiębiorstwa J.G. Paetzold Erben, którego właścicielem przed 1929 r. został kupiec Reinhold Mann. - Prowadzony przez tę osobę sklep w Imbramowicach, oferował mieszkańcom szeroki asortyment wyrobów kolonialnych, spirytualiów, wyrobów tytoniowych oraz słodyczy. Dokumenty odnalezione podczas remontu budynku, w którym niegdyś mieścił się sklep Paetzoldów (przejęty następnie przez Richarda Manna), to rachunki/faktury (za zakupiony i dostarczony towar) oraz blankiety uiszczonych wpłat pieniężnych. Dokumenty przekazane zostały do Żarowskiej Izby Historycznej - mówi Bogdan Mucha z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group