Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 975
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trwa rewitalizacja Parku Centralnego

Środa, 30 maja 2018, 11:34
Aktualizacja: 11:36
Autor: red
Świdnica: Trwa rewitalizacja Parku Centralnego
Fot. UM Świdnica
W Parku Centralnym prace postępują zgodnie z harmonogramem – pierwszy ich etap zakończył się we wrześniu. Rewitalizacja tego terenu rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku od uporządkowania i przebudowy akwenów.

Przetarg na wykonanie robót wygrało Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekolgicznych "EKO-WOD" Sp. z o. o ze Świdnicy, które wykonało zadanie za około 1 mln 500 tys. zł. Zakres prac obejmował m. in.: oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp, a także wyspy oraz Stawu Pływackiego i Gondolowego. Przeprowadzona została również wycinka chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz samosiejek.

Aktualnie kończą się prace związane z budową fontanny centralnej i dwóch fontann pływających. Za kwotę około 1 mln zł wykonuje je przedsiębiorstwo Akwaplanta Sp. z o. o. z Wrocławia. W ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze próby techniczne i uruchomienie wodotrysków. Do końca czerwca potrwają z kolei prace przy budowie rozarium, fontanny, altany widokowej oraz przebudowie schodów, a do końca lipca roboty instalacyjne i oświetleniowe. Za budowę obiektów kubaturowych odpowiedzialna jest firma Budmax z Boguszowa Gorc, która zrealizuje zadanie za kwotę ok. 1 mln 600 tys. zł. Instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne to zadanie za 2 mln 490 tys. zł wykonuje Zakład Robót Teletechnicznych Telfa ze Świdnicy.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Stańczyk ze Świebodzic za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych wybuduje nowe alejki parkowe i ścieżkę rowerową. Prace te wykonane są już na poziomie ponad 70 %. Nasadzenia zieleni rozpoczęła już Farma Miejska. Koszt realizacji tego zadania to około 3 miliony 700 tysięcy złotych. Zgodnie z zawartą umową potrwa to do końca sierpnia tego roku. Z kolei do końca czerwca powinny zakończyć się prace przy renowacji rzeźby Wielanda. Za kwotę 23 tys. zł wykonuje je firma Restoart z Wrocławia.

Wybrano już także firmę DOLek z Tarnowa, która dostarczy i zamontuje elementy małej architektury, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, poidełka dla zwierząt i psie pakiety. Koszt realizacji tego zadania to ponad 184 tys. zł.

Prawie 500 tys. zł będzie kosztował remont muru przy seminarium, remont ogrodzenia i bramy od ul. Sprzymierzeńców, budowa pergoli i bram wejściowych do parku oraz wykonanie schodów terenowych na wale potoku i budynku WC. Ten szeroki zakres prac do końca lipca wykona firma Stadar ze Świebodzic.
- Z uwagi na duży zakres i koszt przedsięwzięcia realizacja rewitalizacji Parku Centralnego odbywa się etapami. Projekt przebudowy obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Chcemy odtworzyć historyczny wizerunek tego miejsca oraz wzbogacić go o nowe nasadzenia. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią. Już teraz świdniczanie mogą spędzać czas w pięknym otoczeniu zieleni m.in. na skwerze przy ul. Wałowej, a już niedługo także w pobliskim Parku Sikorskiego – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Cały obszar parku objęty zostanie monitoringiem, zamontowanych zostanie 16 kamer.

Przypomnijmy, że miasto pozyskało 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację terenów zielonych w mieście z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym na Park Centralny – 5 mln 890 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group