Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 974
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rejon: Trzeba tworzyć centra wsi

Piątek, 24 stycznia 2014, 7:51
Aktualizacja: 9:33
Autor: red.
Rejon: Trzeba tworzyć centra wsi
Fot. UM Strzegom
– Trzeba tworzyć centra wsi – mówił podczas spotkania z sołtysami 22 stycznia tego roku Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

I to właśnie obecne i przyszłościowe działania na terenach sołectw gminy Strzegom były głównym tematem spotkania. Z zaplanowanych działań na rok 2014 burmistrz wskazał ważne zadanie, jakim jest remont 4 świetlic wiejskich - w Rusku, Olszanach, Goczałkowie i Stawiskach. Remonty to jedna płaszczyzna tegorocznych działań, ale nie mniej ważne jest nakreślanie działań przyszłościowych, a więc przygotowanie projektów pod przyszłe inwestycje.

W toku realizacji są projekty - na budowę placu zabaw w Skarżycach, projekt na remont świetlicy w Modlęcinie, projekt zmiany koncepcji zadaszenia w Stanowicach, projekt budowy chodnika wiodącego do szkoły w Kostrzy. Prowadzone są także działania w sprawie przejęcia gruntów pod budowę placu zabaw w Godzieszówku oraz ogłaszane przetargi na realizowane w przyszłości zadania np. na budowę placu zabaw w Jaroszowie.

Gmina przygotowuje się do remontu obiektów, będących jej własnością, a w przyszłości przeznaczonych na cele sołectwa. W planach tegorocznych jest utworzenie sołtysówki w Granicznej i wykonanie projektu sołtysówki w Morawie. W tej wsi gmina przejęła plac pod budowę boiska do piłki siatkowej. W Jaroszowie zaś, głównym zaplanowanym zadaniem jest budowa drogi i placu zabaw.

W Granicznej i Grochotowie powstaną boiska sportowe. Gmina składa wniosek o dofinansowanie ich budowy w ramach projektów dofinansowanych z LGD” szlakiem Granitu”. Gmina rozpocznie starania przejęcia od Agencji Nieruchomości Rolnej parku w Granicznej, z przeznaczeniem na cele rekreacyjne.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach rusza wiosną budowa toalet i remont korytarza. W Goczałkowie przewidziany jest remont dachu na budynku gimnazjum, a w Rogoźnicy – zostanie wykonany projekt na remont drogi. -Trzeba tworzyć centra wsi, żeby mieć wszystko w jednym miejscu, w którym skoncentruje się życie kulturalno – oświatowe i sportowe mieszkańców. Wieś musi mieć takie własne miejsce do spotkań i integracji - podkreślał wielokrotnie burmistrz. I takie centra już w kilku wsiach powstały. Przykładem są wsie Stanowice, Jaroszów, czy Kostrza, gdzie obok siebie funkcjonują - boisko sportowe, plac zabaw i szkoła. W niektórych szkołach, tak jak w Kostrzy znajduje się jeszcze punkt lekarski i biblioteczny. Burmistrz przypomniał także o konieczności podłączenia do kanalizacji sanitarnej budynków użyteczności publicznej, typu świetlic, szkół, remiz, czy bibliotek.

Ważnym osiągnięciem samorządu strzegomskiego było przejęcie od Agencji Nieruchomości Rolnych około 16 ha w Morawie, z przeznaczeniem na cele publiczne. W toku są działania zmierzające do pozyskania 10 mln na termomodernizację obiektów szkolnych. Gmina Strzegom złożyła dwa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie powyższych działań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group