Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 584
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzy razy mniej debiutantów

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 5 grudnia 2009, 8:26
Aktualizacja: Niedziela, 6 grudnia 2009, 8:56
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Trzy oferty, które wpłynęły na konkurs dla młodych przedsiębiorców spełniły wymagania formalne i zakwalifikowały się do II etapu „Debiutu gospodarczego”. Świdniczanie chcą: otworzyć agencję reklamową, zająć się projektowaniem ubrań i stylizacją, a także stworzyć firmę, która będzie przygotowywać naszywki i hafty np. na koszulki.

Dlaczego tylko tyle? - Mniejsze zainteresowanie „Debiutem gospodarczym” może wynikać z większej konkurencji. Gdy ruszaliśmy z konkursem przed laty, osoby zakładające firmę nie mogły liczyć na dodatkowe wsparcie w innych instytucjach. W ostatnim roku otworzyło się dużo nowych możliwości np. na dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej, których wcześniej nie było. – mówi Jerzy Legut, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Sprawę poddamy głębszej analizie, bo postawienie jednoznacznej diagnozy nie jest proste.

A jak miewają się zeszłoroczni laureaci? – Właściwie, to działamy dopiero od pół roku – mówi Anna Ratajczyk-Łyczkowska, właścicielka sklepo-galerii „Houseria” na ul. Grodzkiej, oferującej rękodzieło artystyczne. – Pieniądze przyszły dopiero w kwietniu, sporo formalności. Ale potem było coraz lepiej – mimo że sklep jest w dość nieprzyjemnej bramie i nie ma witryny, przychodzi coraz więcej klientów. Panie czują się chyba u nas spełnione, bo przynoszą jakiś pomysł, a my go realizujemy. Mamy mnóstwo zamówień, najwięcej na ceramikę. Na przykład taaaaka wielka ryba, w której pani chce zaserwować karpia w galarecie na święta. I na biżuterię – lutownica w ruch, bo to srebro z cyną.

- A czy były jakieś minusy? – Chyba tylko to, że to była pierwsza edycja, w której nie otrzymywało się lokalu.

A co mogło spowodować tak niską liczbę uczestników? – Pewnie dużo osób o tym nie wie – zastanawia się pani Anna. – I to może być główny powód. Mało nagłośnione. Ja się dowiedziałam przypadkowo – wiadomość o konkursie znalazła koleżanka, która szukała dla mnie dofinansowania. Ale tak naprawdę najważniejszy jest pomysł. Inni laureaci tej samej edycji też odnieśli sukces – na przykład właściciele Centrum Zabawy Twórczej „Ale heca”, czy skate-shopu.

Do środy, 9 grudnia uczestnicy konkursu mają czas na przygotowanie i złożenie biznesplanów oraz oświadczenia, że są osobami bezrobotnymi. Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi 11 grudnia. Komisja oceni złożone biznesplany i wyłoni laureatów II etapu, którzy przedstawią koncepcje działalności swoich firm podczas publicznej debaty 16 grudnia. Dzień później nastąpi uroczyste wręczenie nagród.

- Reguł konkursu również w tym roku nie zmienialiśmy. W pierwszym etapie komisja bada oferty pod względem formalnym, a w drugim pod względem merytorycznym. To komisja konkursowa w II etapie podejmuje decyzje o przyznaniu nagród. To, że zgłosiło się trzech uczestników, nie daje gwarancji na otrzymanie nagrody. O samych pomysłach będziemy mogli się wypowiedzieć dopiero po zapoznanie się z biznesplanami, które uczestnicy konkursu przygotowują. – stwierdza Jerzy Legut - Z drugiej strony zależy nam, by wszystkie firmy zwycięzców rozpoczęły działalność, więc najważniejsze jest, by zgłaszane były dobre pomysły, które mają szansę na realizację. Tu nie chodzi o ilość, a o jakość.

„Debiut Gospodarczy” to konkurs, który ma promować przedsiębiorczość i wspierać ciekawe pomysły. Dla zwycięzców przewidziano nagrody w postaci dofinansowania działalności w wys. 30 tys., 20 tys. i 10 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~goska 5-12-2009 17:24
przepiekne i nawet niedrogie rzeczy macie w galerii!! Polecam kazdemu i pozdrawiam! klientka
~MAMBA 6-12-2009 13:59
A gdzie dokładniej na ul. Grodzkiej znajduje się ta galeria, koleżanki mają z tamtąd bardzo oryginalną biżuterię, a ja nie mogę znaleźć tego sklepu, pomocy proszę ! ! !
~żyrafa 6-12-2009 19:29
Mamba galeria a raczej HOUSERIA, bo tak się nazywa sklep, znajduje się na ul. Grodzkiej w bramie nr 16-18. Trzeba przejść korytarz, i jesteś w lokalu. To ta sama brama w której jest ciuchland. pozdrawiam
~goska 9-12-2009 9:28
Dokladnie! To ta brama na przeciwko teatralnej. Zaopatruje sie tam na swieta, bo w porownaniu z decobazarem czy pakamera maja naprawde tanie rzeczy. Bizuteria lutowana, czy filcowana - warto zobaczyc. No i fajne obrazy, recznie malowane, a nie zadne wydruki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group