Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Trzynaście lat patrolowania ulic

Niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:49
Aktualizacja: 19:51
Autor: KO
Świdnica: Trzynaście lat patrolowania ulic
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dokładnie 29 sierpnia 1997 r. ogłoszono ustawę o strażach gminnych. Rocznica tego wydarzenia to Dzień Strażnika Miejskiego. – Nie będziemy hucznie świętować – mówi komendant Straży Miejskiej w Świdnicy, Stanisław Rybak.

To dziś jest święto strażników, ale ponieważ wypadło ono w niedzielę, świdniccy mundurowi spotkają się jutro na symbolicznej kawie. W Straży Miejskiej w Świdnicy pracują czterdzieści trzy osoby. Prewencja to trzydzieści osiem osób: dwudziestu trzech strażników w służbie patrolowej, czterech w rejestracji elektronicznej i ośmiu dyżurnych oraz komendant, jego zastępca i kierownik prewencji. Dokładnie 4,75 etatu to administracja, a więc trzy osoby zajmujące się papierami i obsługą sekretariatu, jedna osoba zajmująca się windykacją i sprzątaczka na trzy czwarte etatu.

- Nie jesteśmy wielką formacją, nie będziemy urządzać święta, a jedynie spotkamy się w świetlicy – mówi komendant Rybak.

Ustawa sprzed trzynastu lat mówi, że do ochrony porządku publicznego na terenie gminy może być utworzona samorządowa umundurowana formacja – straż gminna (w miastach zwana strażą miejską). Straż ta według ustawy spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli. Każda rada gminy może – ale nie musi - utworzyć straż gminną.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group