Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 585
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzynaście lat za zamordowanie starszej o dwadzieścia lat kochanki

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 22 marca 2011, 7:48
Aktualizacja: 18:38
Autor: KO
Ogłoszenie wyroku skazującego.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Grudzień 2009 r. Między pięćdziesięcioczteroletnim Jerzym O. a jego o dwie dekady starszą partnerką dochodzi do kłótni. Mężczyzna bije kobietę, zaczyna ją dusić. Paulina P. pada martwa na podłogę. Kilka godzin później jej morderca wraca do mieszkania przy ul. Pułaskiego w Świdnicy. Widząc zwłoki leżące dokładnie tak, jak je zostawił, schodzi na dół i mówi do znajomego, że Paulina P. nie żyje. Dzwonią po pogotowie, na miejscu pojawia się policja, obaj trafiają za kraty.

Prokuratorskie śledztwo trwało pięć miesięcy. Jerzy O. przyznał się już na drugi dzień policjantom do zbrodni. Jego kolegę zwolniono więc z aresztu. Pięćdziesięcioczterolatek, trudniący się od lat zbieraniem złomu, bez stałego miejsca zamieszkania, zostaje za kratami. I nie wyjdzie prędko, bowiem właśnie został skazany na 13 lat pozbawienia wolności. Ponieważ na poczet kary zaliczono mu to, co odsiedział od momentu zatrzymania 2 grudnia 2009 r., wolność powinien zobaczyć dopiero pod koniec 2022 r.

Ale sprawa nie była jednoznaczna. Jerzy O. 18 stycznia 2010 r. odwołał nagle zeznania. Zaczął szukać alibi. Twierdził, że w momencie, gdy umierała Paulina P., jego kochanka, nie było go w jej mieszkaniu. Twierdził też, że to policjanci wymusili na nim przyznanie się do winy. Przywoływani w tych nowych zeznaniach świadkowie jednak nie potwierdzili jego wersji.

Co więc wydarzyło się w ten grudniowy dzień? Według pierwszej wersji Jerzy O. przyszedł do Pauliny P. około godz. 13. Pomieszkiwał cztery bramy dalej w lokalu kolegi, który odsiadywał karę więzienia. U Pauliny P. spędzał sporo czasu, czasem tak u niej mieszkał przez kilka dni. Siedemdziesięcioczteroletnia kobieta miała być według słów oskarżonego bardzo o niego zazdrosna. Do tego traciła pamięć i czasem zdarzyło się, że oskarżyła go o kradzież pieniędzy, które sama wcześniej wydała. Jerzy O. twierdził, że kobieta była w nim zakochana. On zakochany nie był, ale układ mu pasował.

Tego dnia pokłócili się. Mężczyzna wpadł w szał. Bił Paulinę P. i ją dusił. Zwłoki nakrył odzieżą, a nogi skrępował jej tak, aby wszystko wyglądało na brutalny napad.

Z opinii biegłych: Jerzy O. jest ekstrawertyczny społecznie, płytki emocjonalnie, z tendencją do manipulacji i obwiniania innych za swoje problemy, bez wglądu, krytycyzmu, empatii. U mężczyzny nie stwierdzono żadnych zaburzeń psychotycznych, nie był wcześniej karany. Jeden z jego znajomych przed sądem zeznał, że Jerzy O. po trzeźwemu był „do rany przyłóż”. Jednak chwile trzeźwości zdarzały się rzadko, od wielu lat Jerzy O. był uzależniony od alkoholu.

Proces przed Sądem Okręgowym w Świdnicy rozpoczął się w maju zeszłego roku. Jerzy O. nie przyznał się do winy, odmówił składania zeznań. Powiedział, że policjanci torturami zmusili go do wzięcia winy za zamordowanie staruszki. Sąd przesłuchał i znajomych, którzy według oskarżonego mieli zapewnić mu alibi, i policjantów, którzy go przesłuchiwali. Nikt nie potwierdził tej drugiej wersji Jerzego O. Niektórych trzeba było przed oblicze sądu wzywać dwukrotnie – znajoma oskarżonego na pytanie sądu, czy jest trzeźwa, odpowiedziała: „Wczoraj piłam alkohol, ale dzisiaj tylko piwo”. Alkomat wykazał prawie promil alkoholu w jej organizmie. Została ukarana grzywną w wysokości 300 zł za naruszenie powagi sądu. Zeznania złożyła na kolejnej rozprawie, tym razem już trzeźwa.

W piątek, 18 marca, zapadł wyrok: Jerzego O. uznaje się za winnego tego, że 2 grudnia 2009 r. przewidując możliwość pozbawienia życia Pauliny P. zadał jej szereg uderzeń rękami po głowie i twarzy i dusił ją powodując jej śmierć. Za tę zbrodnię ma odsiedzieć 13 lat.

***
Zobacz także:

* Morderstwo przy ul. Pułaskiego, czwartek, 3 grudnia 2009, godz. 9.25 – pierwsze informacje o sprawie i zdjęcia z miejsca tragedii,
* Staruszkę zabił przyjaciel, piątek, 4 grudnia 2009, godz. 15.27 – wstępne informacje ze śledztwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Łysy 22-03-2011 8:54
Zapewne wyjdzie za 6 lat za dobre sprawowanie :/
~znawcaPrawa 22-03-2011 9:38
za pewne nie wyjdzie, badz o to spokojny
~ 22-03-2011 11:31
malo ! 13 lat za tak brutalne zabojstwo ! za wprowadzanie policji i prokratury w blad !! 25 malo !!
~porazka 22-03-2011 13:15
13 LAT- około 4650 dni, tyle dla sądu cenne jest ludzkie życie
~ 22-03-2011 13:34
Tekst roku: „Wczoraj piłam alkohol, ale dzisiaj tylko piwo” :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group