Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 612
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: "Tu jest moje miejsce (...) Tu jest mój dom"

Niedziela, 17 maja 2015, 12:07
Aktualizacja: 14:50
Autor: red.
Dobromierz: "Tu jest moje miejsce (...) Tu jest mój dom"
Fot. UG Dobromierz
O uniwersalności tych słów mogli przekonać się licznie zgromadzeni w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu, gdzie 11 maja br. w godzinach popołudniowych rozegrała się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gminie Dobromierz.

O małej ojczyźnie można mówić na wiele sposobów. W najbardziej ogólnym sensie oznacza miejsce zamieszkiwania człowieka, które go kształtuje.

My do opowieści o małej ojczyźnie zaprosiliśmy w formie rozgrywek na gigantycznej grze planszowej. Za przewodnika po ukochanej okolicy wybraliśmy postać Kubusia Puchatka ze Stumilowego Lasu. To on dla niego był taką bajkową "małą ojczyzną". Ten ciekawy świata miś, ze swą optymistyczną filozofią życia, dzielnie wspierał uczestników w poznawaniu najbliższego otoczenia oraz zgłębianiu tajników wiedzy o naszej gminie.

Konkurs o Gminie Dobromierz to już tradycja naszej szkoły. Po raz kolejny na międzyszkolnych rozgrywkach spotkali się uczniowie ze szkół podstawowych: w Gniewkowie, Roztoce oraz Dobromierzu. Drużyny zmierzyły się ze sobą w grze planszowej, pod której różnobarwnymi polami kryły się pytania sprawdzające znajomość historii Dobromierza, odnoszące się do walorów przyrodniczych naszej gminy, a także te związane z kulturą i rozrywką. Uczniowie zmagali się także w konkurencjach sportowych rodem ze świata Kubusia Puchatka: brykali z Tygryskiem, nosili baryłki miodu i zbierali plony z kapuścianego pola. Jak to w grze - nieodzownym elementem była odrobina szczęścia, o które każdy zawodnik wznosił oczy ku niebu, gdy wykonywał rzut kostką.

Nad konkursem czuwało zaszczytne jury, którego skład nie mógł być inny: gospodarz gminy - wójt Jerzy Ulbin, posłanka, honorowy gość i przyjaciel dobromierskiej szkoły - Monika Wielichowska, która objęła patronatem projekt, przedstawiciel Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim - Krystian Ulbin oraz Edward Hałdaś - pasjonat historii Dobromierza i okolic. Dzięki jego kolekcjonerskiej żyłce w szkolnej galerii zaroiło się od fotografii Dobromierza i okolic sprzed lat, a nawet wieków.

W rywalizacji w różnych dziedzinach wiedzy, a także sportu ostatecznie zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu - Karolina Filipczak, Maciej Krumplewski oraz Aleksander Trębacz, którzy otrzymali trofeum w kształcie róży od pani poseł oraz liczne nagrody ufundowane przez pozostałych jurorów.
Kiedy widownia milkła, gdy zawodnicy rozwiązywali trudne zadania, na scenie roiło się od barwnych postaci. Najmłodsi uczniowie wraz z opiekunami przygotowali kilka inscenizacji, które umilały czas i cieszyły oko różnokolorowymi kostiumami. O te z kolei zadbali niezawodni rodzice. Występy taneczne "Dziewczyneczek w kropeczki" zbierały gromkie brawa już w trakcie prezentacji, ale też zagrzewały do walki zawodników. Strudzonych w boju intelektualnym i pląsających na scenie Rada Rodziców oraz zaproszeni goście, Aleksandra Luks i Jerzy Werczyński, obdarowali w nagrodę małym co nieco.

Impreza odbiła się szerokim echem w lokalnych mediach i zyska wkrótce specjalną stronę w szkolnej gazetce "Bazgroły ze Szkoły". Póki co, o to by cieszyła nas długo zadbał profesjonalny fotograf - Stanisław Kałużny.
Kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Gminie Dobromierz powoli przechodzi do historii, ale twórcy projektu już zapowiadają następne spotkanie. Jest to ogromne wyzwanie, ale za każdym razem udaje się, bo ciężar organizacji spoczywa na barkach wszystkich pracowników szkoły. Każdy z nich dołożył skromną cegiełkę do tego dzieła.

Organizatorzy chylą czoła przed wszystkimi, którzy przyczynili się do realizacji projektu. Bardzo dziękujemy i już zapraszamy na Podgórną za rok !

(Koordynator projektu Katarzyna Stefańczyk)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group