Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 610
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Tygodnie Polskie w Biberach

Poniedziałek, 30 października 2023, 17:32
Autor: red
Świdnica: Tygodnie Polskie w Biberach
Fot. UM Świdnica
W partnerskim mieście Świdnicy, Biberach (Niemcy) odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Tygodnie Polskie”, a w ich centrum znalazło się nasze miasto. Do końca grudnia zorganizowane zostaną liczne wydarzenia kulturalne, warsztaty i wykłady o kulturze polskiej. Otwarto także Aleję Świdnicką w dzielnicy Hauderboschen. Doceniono też osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Udział w wydarzeniu wzięła delegacja ze Świdnicy z prezydent miasta, Beatą Moskal–Słaniewską na czele.

W teatrze zorganizowano Dzień Obywatelski Biberach pod znakiem przyjaźni międzynarodowej, ale także wojny na Ukrainie. W jego trakcie burmistrz Norbert Zeidler przyznał cztery honorowe obywatelstwa miasta Biberach, w dwóch przypadkach po raz pierwszy dla osób spoza Niemiec. Pierwszą uhonorowaną została Małgorzata Jasińska-Reich. Pochodzi z Poznania (Polska), jest członkinią Towarzystwa Partnerstwa Miasta Biberach od 2001 r. i przewodniczącą Komitetu Świdnica od 2018 r. Drugim uhonorowanym został Hans-Bernd Sick. Dzięki swojej miłości do Włoch i muzyki nawiązał w 1986 roku kontakty w partnerskim mieście Asti i w ten sposób rozwinął swoją działalność wolontariacką, którą popularyzował wśród młodzieży w Biberach. Trzecie i czwarte świadectwo obywatelstwa trafiło do ​​Natalii Sztandery i Maksyma Kurutsa ze Świdnicy. Zaraz po rozpoczęciu wojny założyli oni w Świdnicy organizację pomocową, która od tego czasu stała się fundacją. Fundacja „Niezłomni Sercem” zaopatruje zarówno ludność z Ukrainy przybywającą do Świdnicy, jak i ludność w Ukrainie, organizując transport pomocy przez granicę.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy Biberach mocno zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przekazali łącznie aż 240 000 euro. Były to niezbędne urządzenia m.in. generatory prądu, artykuły humanitarne, inna pomoc rzeczowa i pieniądze. Te ostatnie rozdysponowano w porozumieniu ze stroną niemiecką na przykład na doposażenie miejsc zbiorowego pobytu uchodźców wojennych. Pomoc do mieszkańców Ukrainy dotarła za pośrednictwem osi pomocowej Biberach-Świdnica.

- Nikt nas na to nie przygotował, nie było żadnych instrukcji. Ale widziałam, jak otworzyły się serca mieszkańców Świdnicy. Stały się wtedy rzeczy cudowne. Biberach było pierwszym miastem, które wsparło nas w tej sytuacji. Nikt nie pomógł nam tak, jak nasi przyjaciele z Niemiec – mówiła podczas uroczystości Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Kolejnego dnia zainaugurowano „Tygodnie Polskie”. To cykl wydarzeń, który w Biberach odbywać się będzie do końca grudnia tego roku. W tym czasie zorganizowane zostaną liczne działania mające skupić się na Polsce, a w szczególności na partnerskim mieście – Świdnicy.

- Chcemy w ciągu najbliższych kilku tygodni zainspirować Was Polską oraz pogłębić i uczcić przyjaźń ze Świdnicą, która istnieje od 1990 roku – powiedział burmistrz Biberach Norbert Zeidler.

Władze i mieszkańcy Biberach docenili współpracę ze Świdnicą, nadając jednej z alei w dzielnicy Hauderboschen nazwę „Schweidnitzallee”, czyli Aleja Świdnicka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group