Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 873
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Tylko upadłość dla dawnej Sileny

Czwartek, 15 marca 2012, 10:58
Aktualizacja: 13:41
Autor: red
Świebodzice: Tylko upadłość dla dawnej Sileny
Fot. fot.użyczone Adrian Sitko
W środę, 14 marca 2012r., Gmina Świebodzice po raz drugi złożyła wniosek o upadłość spółki Eurolen, właściciela dawnych zakładów Silena w Świebodzicach. Jak ustalono, na koncie spółki są pieniądze na przeprowadzenie procesu upadłościowego.

Brak jakichkolwiek środków był przyczyną odrzucenia podobnego wniosku, złożonego przez gminę 8 czerwca 2007 roku. Wówczas sąd z uwagi na brak majątku dłużnika wystarczającego nawet na pokrycie kosztów postępowania, 26 września 2007 roku oddalił ów wniosek.

Ale sytuacja się zmieniła w ciągu ostatnich kilku lat. Pismo do Sądu Gospodarczego w Wałbrzychu ma związek z niedawną katastrofą budowlaną na terenie dawnej Sileny. W piątek, 9 marca, zawaliła się jedna z dawnych hal zakładu. Na szczęście nikomu się nie stało, jednak ponownie mogło dojść do tragedii, gdyż bezpośrednią przyczyną zawalenia była działalność złomiarzy. Od wielu lat poszukiwacze złomu nieuleganie przeszukują ruiny fabrycznych hal i wyciągają wszystko, co można potem spieniężyć w skupie złomu. Rok wcześniej na terenie fabryki zginął człowiek, dwóch zostało rannych. Pozostałości zakładu wielokrotnie płonęły i waliły się, stwarzając zagrożenie dla okolicznych mieszkańców – dawna Silena zlokalizowana jest bowiem w centrum miasta.
W trakcie kolejnych działań Gminy ustalono, że majątek dłużnika, mimo katastrofalnego stanu technicznego, przynosi miesięczne dochody w wysokości 7500 zł (wynajem powierzchni komina dla sieci telefonii komórkowej), dodatkowo dłużnik posiada zabezpieczone środki w wysokości przekraczającej 200.000 zł, co pozwoli na sprawne prowadzenie postępowania egzekucyjnego.

Teren ma także zarządcę i kuratora.

Gmina Świebodzice wnosi o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego. Ogłoszenie upadłości jest konieczne, ponieważ właściciel w sposób trwały zaprzestał realizowania swoich wymagalnych zobowiązań spełniając tym samym przesłankę określoną w art. 11 ust. 1 Prawa Upadłościowego i Naprawczego do ogłoszenia upadłości. Nadto prowadzone egzekucje przez 3 różne organa uniemożliwiają skuteczne zlicytowanie pozostałego majątku dłużnika a co najważniejsze, ustanowienia dla pozostałego majątku nowego właściciela, który należycie zabezpieczy obiekty budowlane.
Dawna Silena stwarza ogromny problem społeczny dla całego miasta, dlatego władze samorządowe stoją na stanowisku, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest ostateczne ogłoszenie upadłości spółki i dokonanie sprzedaży nieruchomości w ramach jednego, prowadzonego postępowania w sprawie, i pod nadzorem Sądu.
Tylko takie rozwiązanie uchroni mieszkańców Gminy od skutków działań osób trzecich i od niebezpieczeństwa utraty życia i zdrowia.

Pomoc w skutecznym rozwiązaniu problemu zaoferowała także posłanka Anna Zalewska. Pani poseł przygotowuje wystąpienia ws. Sileny między innymi do Ministerstwa Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group