Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 889
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: "U kresu groby nas zrównają"

Piątek, 10 kwietnia 2015, 13:19
Aktualizacja: 14:30
Autor: red.
Świebodzice: "U kresu groby nas zrównają"
Fot. UM Świebodzice
W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja władz naszego miasta złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą, upamiętniającą ofiary tragedii, do której doszło pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 oraz ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W katastrofie prezydenckiego samolotu, który leciał na obchody związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

W piątek, 10 kwietnia, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz radni i przedstawiciele miejskich jednostek, spotkali się by oddać część ofiarom tej tragedii, zapalić znicze i pomodlić się. Kwiaty złożyli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach: Zdzisław Pantal i Jan Klepiec, radni Teresa Małecka, Krystian Wołoszyn i Lesław Podhalicz oraz Paweł Kaczmarek i Maria Dobrzańska z Miejskiego Zarządu Nieruchomości i Ilona Szczygielska, Kierownik Wydziału Promocji UM.

Wiceprzewodniczący Zdzisław Pantal w kilku słowach wspomniał o zmarłych tragicznie przedstawicielach polskiej elity podkreślając, że reprezentowali różne środowiska, lecz - przywołując cytat z jednego z utworów Czesława Niemena: "u kresu groby nas zrównają". Zdzisław Pantal wyraził także ubolewanie z faktu, że po 5 latach wciąż panuje chaos informacyjny i mnożą się niejasności w sprawie wyjaśnienia okoliczności tego smutnego wydarzenia.

Uroczystość odbyła się w Parku Miejskim, pod pamiątkową, marmurową tablicą, która upamiętnia także ofiary mordu katyńskiego z 1940 roku - w tym roku mija 75. rocznica wymordowania przez NKWD polskich oficerów a także 75. rocznica masowych wywózek Polaków na Sybir.

Obok rośnie dąb pamięci, zasadzony w tym miejscu w 2011 roku.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group