Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 762
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Uchwała absolutoryjna unieważniona!

Czwartek, 27 lipca 2023, 11:47
Autor: red
Świebodzice: Uchwała absolutoryjna unieważniona!
Fot. UM Świebodzice
Regionalna Izba Obrachunkowa Uchwałą nr 46/2023 z dnia 21 lipca 2023 r. stwierdziła nieważność uchwały Rady Miejskiej w Świebodzicach w sprawie nieudzielania Burmistrzowi Miasta Świebodzice absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2022 podjętej na sesji w dniu 19 czerwca br.

Należy podkreślić, że RIO wcześniej negatywnie opiniowało również wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawnie nieudzielenia absolutorium Burmistrzowi oraz samą uchwałę.

W uzasadnieniu dokumentu podobnie jak w poprzednich przypadkach podkreślono, że instytucji absolutorium nie można łączyć z oceną działalności Burmistrza w innym zakresie niż wykonanie budżetu. Podjęcie przez Radę Miejską uchwały o nieudzieleniu absolutorium powinno być następstwem przeprowadzonego rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu oraz jego negatywnej oceny wraz z uzasadnieniem. Jak wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa będąca zewnętrznym i niezależnym organem kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego, podczas sesji absolutoryjnej nie dokonano oceny wykonania budżetu za rok 2022, która mogłaby uzasadniać nieudzielenie absolutorium. Ponadto nie wniesiono żadnych uwag do stopnia realizacji dochodów i wydatków budżetu, jak również nie wskazano innych nieprawidłowości w sferze wykonania budżetu, które mogłyby stanowić podstawę nieudzielania absolutorium. Ponieważ nieudzielenie absolutorium z przyczyn innych niż wykonanie budżetu stanowi istotne naruszenie art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że decyzję o nieudzieleniu absolutorium podjęło 12 radnych w tym Przewodnicząca RM Halina Mądra i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Kwadrans oraz: Patryk Biały, Sebastian Biały, Marcin Cichoń, Tomasz Czekaj, Aneta Dobosz, Marek Gąsior, Bogdan Kożuchowicz, Sławomir Łukawski, Zofia Marek i Adam Tobiasz. Radni opozycyjni nie przedstawili żadnych rzeczowych argumentów, a nawet Przewodniczący Komisji Rewizyjnej stwierdził, że sprawozdanie z wykonania budżetu jest poprawne pod względem formalno-prawnym i księgowym. Dlaczego zatem nie udzielili Burmistrzowi Miasta absolutorium? Czy po raz kolejny zadecydowały przesłanki osobiste, spychając działanie dla dobra miasta i świebodziczan na dalszy plan? To działanie pozostawiamy do oceny Mieszkańcom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group