Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 656
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Uchwalą Fundusz Sołecki

Sobota, 2 września 2017, 13:18
Autor: red
Gmina Dobromierz: Uchwalą Fundusz Sołecki
Fot. red
Podczas sierpniowej narady sołtysów z gminy Dobromierz, ustalone zostały terminy zebrań wiejskich, podczas których zostaną zgłoszone zadania do realizacji z funduszu sołeckiego na rok 2018.

Mieszkańcy wsi mogą się więc już zastanawiać, na co przeznaczyć przyszłoroczny fundusz sołecki. Fundusz sołecki to zagwarantowane w budżecie gminy pieniądze dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Warto pamiętać, że tylko część tych wydatków, jednak nie więcej niż 30%, zwraca gminom państwo.

O wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w gminnym budżecie decyduje rada gminy, zaś o przeznaczeniu tych środków rozstrzygają już sołectwa. W tym celu zwoływane jest zebranie wiejskie, na którym uchwala się wniosek o przyznanie środków z funduszu. Bez takiego wniosku sołectwo przy podziale funduszu nie zostanie uwzględnione.

Inicjatorami uchwalenia wniosku musi być co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa, a także sołtys i rada sołecka. Należy wskazać w nim, co mieszkańcy chcą zrobić za środki funduszu. Podejmując uchwałę w tej sprawie, warto pamiętać, że ustawa wymaga, aby sołecka inicjatywa mieściła się w katalogu zadań własnych gminy, służyła poprawie warunków życia mieszkańców i była zgodna ze strategią rozwoju gminy.

W praktyce oznacza to, że z przyznanych środków sołectwo może m.in. zbudować lub wyremontować plac zabaw, naprawić zniszczony chodnik, zadbać o czystość we wsi, ustawiając kosze na śmieci, posadzić drzewa i krzewy czy wyremontować drobną infrastrukturę, np. przystanek autobusowy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group