Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 555
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Środa, 14 listopada 2018, 13:15
Autor: red
Gmina Dobromierz: Uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Fot. UG Dobromierz
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, jest najważniejszym świętem państwowym.

To wyjątkowo ważna rocznica w historii naszego kraju, która przypomina nam o tym, że wolność i suwerenność nie jest nam dana na zawsze. W gminie Dobromierz, w hołdzie złożonym Ojczyźnie i poległym, którzy oddali swoje życie za jej suwerenność, 11 listopada br. uczciliśmy to najważniejsze dla Rzeczypospolitej Polskiej wydarzenie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo odbyło się w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dobromierzu przy dźwiękach Kapeli Góralskiej ,,Janicki”. Podczas homilii wikariusz biskupi ks. dr Marek Korgul podkreślił, że każdy z mieszkańców ma wpływ na rzeczywistość i kształtowanie wolności oraz to jak nasza postawa może sprawić, żeby wyglądała ona korzystniej. Ojczyznę należy budować rozpoczynając od samego siebie i naszego najbliższego otoczenia, w którym żyjemy.

Po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości, który znajduje się na placu przed Urzędem Gminy Dobromierz. Następnie w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie część oficjalną rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu.

Wójt Jerzy Ulbin przedstawił krótki rys historyczny i sylwetki Ojców Niepodległości z Józefem Piłsudskim na czele. Jest to bardzo ważne święto w życiu każdego Polaka. W tych stu latach niepodległości, tylko przez 50 lat Polska była prawdziwie wolnym i suwerennym krajem. A to jest warunek, żeby naród mógł się normalnie rozwijać. Wolność nie jest jednak gwarantem dobrobytu. Naród winien by jednością każdego dnia - podkreślił wójt Jerzy Ulbin.

Listopadowa uroczystość była także doskonałym momentem do wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie.

Kolejnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Dobromierzu oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie.

Uroczystość zakończył występ patriotyczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wałbrzych” oraz tort dla wszystkich przybyłych gości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group