Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 1332
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uczcili pamięć ofiar ludobójstwa

Środa, 12 lipca 2023, 9:23
Aktualizacja: 9:24
Autor: red
Świdnica: Uczcili pamięć ofiar ludobójstwa
Fot. Gmina Świdnica
11 lipca, w 80. rocznicę upamiętniającą Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej hołd pomordowanym pod Pomnikiem Pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej w Świdnicy oddali samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Antoni Jadach, przypominając historię tego wydarzenia.

11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) napadły na ok. 100 polskich wsi i osad na Wołyniu, zabijając ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ze względu na skalę zbrodni będącej częścią rzezi wołyńskiej, dzień ten nazywany jest „krwawą niedzielą”. Uważa się go za apogeum mordów na obywatelach polskich prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. przez oddziały UPA. Szacuje się, że w tym okresie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zabili łącznie co najmniej 100 tys. Polaków, a setki tysięcy zmusili do opuszczenia swych domów i szukania ratunku w centralnej Polsce.

Władze gminy Świdnica na dzisiejszych uroczystościach reprezentowała sekretarz gminy Jadwiga Generowicz wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztofem Jasem i rzecznikiem prasowym Januszem Waligórą.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group