Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 802
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Uczcili pamięć pomordowanych

Poniedziałek, 5 września 2016, 19:00
Aktualizacja: 19:03
Autor: red
Rogoźnica: Uczcili pamięć pomordowanych
Fot. UM Strzegom
– II wojna światowa to było misterium nieprawości, misterium przekreślające prawa Dekalogu. Człowiek stał się zdolny do bestialstwa, a zło ujawniło się w obozach zagłady –mówił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch podczas uroczystości upamiętniających 77. rocznicę agresji Niemiec na Polskę na terenie Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy.

Tegoroczne uroczystości odbyły się 4 września br. Tradycyjnie zgromadziły one przedstawicieli duchowieństwa, władze samorządowe, byłych więźniów, członków różnych organizacji i stowarzyszeń oraz młodzież szkolną. Obchodom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

W swoim okolicznościowym przemówieniu burmistrz Strzegomia powiedział:
- Jak co roku spotykamy się tu, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, aby czerpać naukę z historii. Jest to miejsce szczególne, które jak żadne inne symbolizuje ostateczne zaprzeczenie wiary, zasad miłości i tolerancji. Miejsce, w którym powiedziano "nie" człowiekowi i powiedziano "nie" Bogu. Z wielką czcią pochylamy dziś głowy przed wszystkimi, którzy stanęli do walki w godzinie próby. Przed wszystkimi obrońcami naszej Ojczyzny; przed tymi, którzy nie szczędzili swej krwi w dniach tragicznego września 1939 roku i w późniejszych latach, na tak wielu wojennych frontach.

Głównym punktem niedzielnej uroczystości była msza św., którą odprawił biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Nabożeństwo zostało wzbogacone pięknym śpiewem Chóru Św. Łukasza z Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu. Mocno - jak zwykle - zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Końcowym momentem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje przed pomnikiem mauzoleum.

Przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów, zginęło 40 tys. osób. Do najliczniejszych grup narodowościowych w tym kompleksie należeli Żydzi, Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen. Odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego i biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group