Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 1558
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Arzachena: Uczniowie II LO odwiedzili Sardynię

Sobota, 3 listopada 2012, 0:35
Aktualizacja: Niedziela, 4 listopada 2012, 0:07
Autor: red.
Arzachena: Uczniowie II LO odwiedzili Sardynię
Fot. użyczone
W piątkowy wieczór 26 października Kraków chłodno i wietrznie przywitał 21–osobową grupę uczniów II LO wracających z Sardynii. Byli to uczestnicy międzynarodowej wymiany ze szkołą włoską, tym razem z Arzacheny na północnym wybrzeżu Sardynii.

Włosi odwiedzili Świdnicę w kwietniu 2012 roku, teraz zaś przywitali przybywających z tygodniową rewizytą gości z II LO pod opieką Urszuli Tokarskiej – Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. Pobyt w prowincji Gallura był pełen bardzo interesujących wycieczek, które umożliwiły poznanie przyrodniczych i kulturowych walorów wyspy. Już pierwszego dnia, w sobotę 20 października przewodnik z wielką swadą opowiadał o najstarszych kamiennych budowlach z epoki brązu zwanych nuragami oraz pokazywał dawne gigantyczne grobowce kamienne. Po południu uczniowie zwiedzali Arzachenę, a wieczorem wszyscy zostali zaproszeni na osiemnaste urodziny jednego z włoskich kolegów. Świętował razem z całą rodziną, przyjaciółmi i nauczycielami uczestniczącymi w wymianie.

Niedzielę spędzili z rodzinami, niektórzy zwiedzając okolice, inni na dłuższych wycieczkach np. na Costa Smeralda, gdzie można zobaczyć nie tylko szmaragdowe i ciągle ciepłe morze, ale także wille bogaczy oraz sklepy najlepszych i najdroższych firm. W poniedziałek na niewielkiej wyspie Capreira świdniczanie zobaczyli eksponaty zgromadzone w lokalnym muzeum morskim, które choć po sezonie letnim już nieczynne, specjalnie otwarto. Godzinny spacer do fortu na wzniesieniu pozwolił podziwiać piękną panoramę. Kolejna wycieczka prowadziła do Algero, słynącego z wyrobów koralowych miasta o wyraźnych wpływach katalońskich. I tym razem sprzyjała pogoda, co tylko podkreślało urodę zabytkowych budowli, wąskich uliczek i błękitnego morza.

Środę uczniowie spędzili w szkole na zajęciach z gotowania i prowadzenia hotelu. Włoscy koledzy dużo lepiej radzili sobie w kuchni, ale nasz czerwony barszcz i racuchy z jabłkami tez wszystkim smakowały. Po południu świdniczanie byli z wizytą na uniwersytecie w Olbii, a wiele osób zainteresowało się prowadzonymi tam badaniami i pytało o możliwości podjęcia studiów np. w ramach wymiany międzyuczelnianej Erasmus. Także czwartek upłynął na zajęciach w szkole, zaś po przerwie na lunch uczniowie II LO pokazali na oficjalnym spotkaniu z dyrekcją i przedstawicielami lokalnych władz przywiezione z Polski prezentacje o naszym regionie, mieście i szkole. A wieczorem pakowane już były walizki, bo w piątek rano żegnaliśmy się z Arzacheną i włoskimi gospodarzami. Na koniec przed odlotem świdniccy uczniowie zwiedzili jeszcze stolicę Sardynii - Calgiari, a na lotnisku usiłowali zmieścić w walizkach otrzymane i kupione pamiątki. Zachowanie wagowego limitu bagażu było nie lada sztuką.

Cały bardzo bogaty program wizyty został przygotowany przez naszych włoskich przyjaciół, których opiekunami byli Fabricio Piras i Gavinuncia Derudas. Pobyt na Sardynii z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć.

- Co najbardziej urzekło mnie we Włoszech? Na pewno, oprócz pięknych krajobrazów i przesyconej słońcem pogody, była to włoska gościnność. W domach, w których mieszkaliśmy przez ten tydzień powitano nas ciepłem
i serdecznością. Włoskie mamy traktowały nas jak własne dzieci, dbając o to by nic nam nie brakowało. Niekiedy przeradzało się to w nadopiekuńczość, ale tą pozytywną, pełną czułości i troski. Wszędzie panowała rodzinna atmosfera. Każdy z członków rodziny, nawet tej dalszej chciał nas poznać, przez co często byliśmy zapraszani na
przepyszne kolacje do dziadków, lub goszczący nas Włosi zapraszali ich do siebie na wieczorny posiłek. W tak sympatycznej atmosferze bariera językowa nie stanowiła większego problemu, wręcz po tygodniu spędzonym na Sardynii rozmawialiśmy już między sobą jak rodowici Włosi
– powiedziała Anna Lasak (kl. II A).

(II LO)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group