Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Uczniowie jaworzyńskiej podstawówki w finale ogólnopolskiego konkursu

Wtorek, 2 kwietnia 2013, 12:06
Aktualizacja: 12:07
Autor: red.
Jaworzyna Śląska: Uczniowie jaworzyńskiej podstawówki w finale ogólnopolskiego konkursu
Fot. archiwum
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”.

Program edukacyjny Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznego poruszania się. Do podstawowych elementów programu należą pakiety edukacyjne „Droga i Ja”, E-Learning, konkurs „Twój Pomysł, Twoja Inicjatywa” oraz Szkolne Kluby Bezpieczeństwa. Program ma charakter międzynarodowy i jest realizowany od 2000 roku w 35 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 12 milionów dzieci, z czego przeszło 804 500 uczniów z 3750 szkół podstawowych w Polsce. Program ma charakter międzynarodowy i jest realizowany od 2000 roku w 35 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 12 milionów dzieci, z czego przeszło 804 500 uczniów z 3750 szkół podstawowych w Polsce.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu lokalnej kampanii, która wpłynęłaby na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub/i ekologiczne formy transportu. W ramach tej inicjatywy, uczestnicy organizowali happeningi, akcje ulotkowe i plakatowe, namawiali dorosłych do ekologicznych dojazdów, informowali o problemach lokalne władze i media, a także starali się pozyskiwać fundusze na zmiany w infrastrukturze wokół szkoły. Następnie zrealizowane działania opisali w sprawozdaniu i udokumentowali w kronice lub wideoreportażu, które musieli nadesłać do 1 marca 2013.

Do konkursu przystąpiło się aż 99 szkół podstawowych z całego kraju, które zgłosiły swoje projekty. Jury złożone było z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Do krajowego Finału zakwalifikowało się 5 projektów. Przy wyborze najlepszych inicjatyw jury kierowało się między innymi takimi kryteriami jak efektywność, kreatywność i innowacyjność kampanii, skala podjętych działań, zaangażowanie grupy oraz zgodność z założeniami konkursu.

Dzieci z Jaworzyny Śląskiej zorganizowały kampanię „Rowerem przez życie”, której celem była popularyzacja turystyki rowerowej. Poprzez liczne działania zwiększyła się ilość parkingów rowerowych w Jaworzynie Śląskiej oraz liczba dzieci jeżdżących na rowerach w kaskach ochronnych.

Autorzy pięciu finałowych projektów będą rywalizować o nagrodę główną podczas krajowego Finału konkursu organizowanego w ramach programu Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie krótkich przedstawień w dowolnej formie artystycznej, które dodatkowo zilustrują zrealizowaną przez siebie kampanię. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym Finale konkursu we Francji, gdzie zostanie wręczona nagroda specjalna za najlepszy projekt na świecie, wybrany spośród wszystkich państw uczestniczących w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Zwieńczeniem finału będzie wycieczka do Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

(UM Jaworzyna Śląska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group