Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Uczniowie z Dolnego Śląska mogą wziąć udział w unikalnym projekcie badawczo–edukacyjnym

Poniedziałek, 3 czerwca 2013, 10:06
Aktualizacja: 10:12
Autor: red.
Dolny Śląsk: Uczniowie z Dolnego Śląska mogą wziąć udział w unikalnym projekcie badawczo–edukacyjnym
Fot. red.
Pod hasłem „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” ruszył projekt badawczo – edukacyjny w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Polskie Towarzystwo Dietetyki wraz z partnerem strategicznym Fundacją Coca–Cola chcą zbadać wiedzę oraz stan odżywienia młodzieży i promować racjonalne odżywianie oraz zdrowy styl życia.

Od dziś placówki w woj. dolnośląskim mogą zgłaszać się do projektu na www.zdrowepokolenie.ptd.org.pl, by wziąć udział w ogólnopolskim badaniu wiedzy żywieniowej i stanu odżywienia, które obejmie aż 12 000 nastolatków. Organizatorzy przygotowali też materiały dydaktyczne dla nauczycieli oraz atrakcyjny konkurs na hasło i logo programu, w którym nagrody wygrać mogą szkoły, wychowawcy i całe klasy. Wszystko to w trosce o dobrą kondycję i dietę nastolatków z dolnośląskiego i pozostałych województw.

Warto sprawdzić, czy szkoła, do której uczęszcza dziecko, zgłosiła się do programu. Program „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” ma zwrócić uwagę młodzieży na ważną kwestię zdrowego stylu życia i racjonalnej diety oraz przekonać, że aktywność fizyczna to nieodłączny, dający radość i satysfakcję element każdego dnia. Wszystko to w przystępnej i atrakcyjnej formie konkursów dla młodzieży oraz scenariuszy interaktywnych lekcji, przygotowanych przez dietetyków z PTD, trenera rozwoju osobistego i metodyka. Na najbardziej kreatywne szkoły i klasy czekają atrakcyjne nagrody w konkursie na logo i hasło programu. Ale uwaga – czasu do końca semestru i rozstrzygnięcia konkursu już niewiele!

Dr Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki przekonuje do przyłączenia się do programu: - Styl życia współczesnych nastolatków bardzo różni się od tego, jak żyli ich rówieśnicy jeszcze kilkanaście lat temu. Każdego dnia jako dietetycy dostrzegamy wyzwania i problemy młodych ludzi związane z nadwagą, zaburzeniami odżywiania, brakiem wystarczającej edukacji w tym zakresie czy niedostatkiem aktywności fizycznej. Problemy te widzą też dyrektorzy placówek oświatowych. Chcemy więc dać im narzędzia pomagające kształtować świadomość zdrowotną młodych ludzi. Badanie uczniów w zgłoszonych szkołach umożliwi nam opracowanie aktualnych rekomendacji w zakresie zasad racjonalnego żywienia dla współczesnej młodzieży.

We wrześniu 2013 r. w 100 szkołach, wybranych losowo spośród zgłoszonych placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przeszkoleni eksperci Polskiego Towarzystwa Dietetyki przeprowadzą ciekawe, interaktywne zajęcia oraz test wiedzy żywieniowej dla młodzieży, a także zrealizują nieinwazyjne badania antropometryczne, obejmujące pomiary wzrostu, masy ciała, obwodów pasa i ramienia. Wyniki badania posłużą do stworzenia raportu oraz wytycznych Polskiego Towarzystwa Dietetyki odnośnie prawidłowej diety polskiego nastolatka. Dodatkowo w szkołach, które wezmą udział w badaniu, specjaliści z PTD będą prowadzić nieodpłatne poradnictwo dla młodzieży z problemami wynikającymi z nadwagi lub niedowagi.

Zachęcamy dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z woj. dolnośląskiego do zgłaszania placówek na stronie www.zdrowepokolenie.ptd.org.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group