Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice/Strzelce: Uczniowie z gminy Marcinowice wśród laureatów regionalnych konkursów plastycznych

Środa, 14 grudnia 2016, 11:08
Autor: red
Marcinowice/Strzelce: Uczniowie z gminy Marcinowice wśród laureatów regionalnych konkursów plastycznych
Fot. UG Marcinowice
W Pałacu w Warmątowicach Sienkiewiczowskich odbyła się uroczysta Gala podsumowująca dwa regionalne konkursy plastyczne. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie ze szkół gminy Marcinowice.

Konkursy przebiegały w dwóch etapach: powiatowym i wojewódzkim. Pierwszy z nich to Konkurs Plastyczny pt.:” Śladami bohaterów „W pustyni i w puszczy”” dla szkół podstawowych, którego przedmiotem była praca plastyczna w formie mapy do wydarzeń opisanych w powieści Henryka Sienkiewicza o przygodach Stasia i Nel.

Dwie uczennice z klasy II b Szkoły Podstawowej im.K.K. Baczyńskiego w Strzelcach zostały laureatkami tego prestiżowego konkursu. W kategorii uczniów szkół podstawowych klas 1-3, I miejsce zajęła Julia Gliwa, a Klaudia Sowa miejsce III. Dziewczynki zostały nagrodzone dyplomami i atrakcyjnymi upominkami rzeczowymi. Uczennice tworzyły swoje małe dzieła na zajęciach pozalekcyjnych pod kierunkiem Joanny Kubickiej.

Drugim konkursem był Konkurs Malarski pt.: ”Zapisane obrazem – Kresy Henryka Sienkiewicza” dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było stworzenie pracy malarskiej, której motywem przewodnim będą Kresy Wschodnie. Inspiracją do tworzenia prac miała być „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W Kategorii szkół gimnazjalnych laureatką III nagrody została Anastazja Lato - uczennica klasy 1c Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach.

Konkursy zorganizowane zostały przez Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a przeprowadzone przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu. Galę swoją obecnością uświetnili: Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego – dr Tadeusz Samborski, a także m.in. delegacje szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz.

Wręczenie nagród połączone było z konferencją poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Podczas niej można było wysłuchać m.in. ciekawego wykładu pt.: „Henryk Sienkiewicz – XIX – wieczny celebryta”, „Co wciąż dla nas najważniejsze w twórczości Sienkiewicza”, a także obejrzeć występy muzyczno-teatralne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Kościelcu.

Uroczystość odbyła się w pałacu, z którym wiąże się ciekawa historia. Przed rokiem 1909 jego właścicielem był Alfred von Olszewski, zniemczony potomek szlacheckiego rodu ze wschodniej Polski, który pod wpływem lektury powieści Henryka Sienkiewicza(oczywiście w niemieckim tłumaczeniu) sporządził skandaliczny testament. Zawarł w nim wiele warunków, które mieli spełnić potomkowie, aby odziedziczyć pałac. Między innymi musieli uczyć się języka polskiego, historii i kultury Polski oraz wziąć za współmałżonka Polaka! W przeciwnym razie pałac miał odziedziczyć Henryk Sienkiewicz. Tak też się stało, jednak pisarz…. Zrzekł się majątku. Od 1998 roku upamiętniając testament byłego właściciela pałacu, wieś zmieniła nazwę na Warmątowice Sienkiewiczowskie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group