Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1010
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Uczniowie z ZSM na Festiwalu Nauki we Wrocławiu

Środa, 24 września 2014, 11:47
Aktualizacja: 13:09
Autor: red.
Wrocław: Uczniowie z ZSM na Festiwalu Nauki we Wrocławiu
Fot. użyczone
W poniedziałek, 22 września prawie stuosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy po raz kolejny wybrała się do Wrocławia na XVII Dolnośląski Festiwal Nauki zorganizowany przez Politechnikę Wrocławską w dniach od 19 do 24 września.

Organizatorkami wyjazdu był panie Grażyna Kubiczek i Anna Foryś-Musik, a opiekunami
Małgorzata Bogusławska-Kurzawa oraz Jarosław Natanek. Podobnie jak w zeszłym roku celem naszego wyjazdu była obserwacja imprezy wiodącej DFN pt.: Debata Oksfordzka "Na ścieżkach rozumu - czy humanista może zostać inżynierem?". Debata Oksfordzka jest sztuka prowadzenia dyskusji, prezentowania argumentów, wypowiadania się i słownego pokonywania przeciwnika. Debata polegała na tym, że dwa zespoły, jeden z V Liceum Ogólnokształcącego im. J. Jasińskiego we Wrocławiu i jeden zespół reprezentujący liceum z regionu, w tym roku było to I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze prowadziło spór na podany wcześniej temat " Na ścieżkach rozumu - czy humanista może zostać inżynierem?".

Debatę oceniała Rada Mędrców, w skład której wchodzili rektorzy wrocławskich uczelni. Marszałkiem Debaty był w tym roku dr hab. Bogusław Bednarek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Po prawie póltoragodzinnej walce na argumenty debatę wygrała zdecydowanie drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z Jeleniej Góry. Muszę przyznać, że zgromadzona na sali młodzież z wielu różnych szkół ponadgimnazjalnych obserwowała debatę z ogromnym zainteresowaniem. Różnorodność argumentów, mowy początkowe i oratoria końcowe zachwycały celnością i logiką argumentacji oraz wspaniałym, wyszukanym językiem przemówień. Podziw wzbudzała również kultura i elegancja prowadzenia sporu. Uczniowie z naszej szkoły ocenili debatę jako bardzo interesującą i pouczającą ucztę językową. Wskazali również na ogromną trudność prowadzenia sporu, zwłaszcza w sytuacji celnie zadawanych przez przeciwnika pytań i sztuki natychmiastowej odpowiedzi. Bardzo udany wyjazd na DFN we Wrocławiu z pewnością zaowocuje naszą obecnością na kolejnym Festiwalu w przyszłym roku.

(Zespół Szkół Mechanicznych)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group