Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 535
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uczniowie ZSH–T w Turcji

Niedziela, 30 października 2011, 14:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 października 2011, 7:45
Autor: red.
Świdnica: Uczniowie ZSH–T w Turcji
Fot. użyczone
Uczniowie świdnickiego Zespołu Szkół Hotelarsko–Turystycznych w Świdnicy właśnie wrócili z Turcji. Wyjazd to pierwszy etap dwuletniej współpracy w ramach anglojęzycznego projektu LLP Comenius Wielostronne Projekty Szkół „Local Tourist Attractions”(Lokalne atrakcje turystyczne) dobiegł końca. Projekt koordynowany jest przez Zespół Szkół Hotelarsko–Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy i w całości realizowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Podczas wizyty w Silivri, w Turcji, trwającej od 16 do 23 października 2011, 38 uczniów i 11 nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych z Anglii, Irlandii Północnej, Włoch, Turcji i Polski wzięło udział w realizacji zadań wynikających z założeń projektu. Gościnności szkoły tureckiej Silivri Hasan Sabriye Gümüş Anadolu Lisesi doświadczyli nauczyciele: Agnieszka Michalska i Joanna Dolińska-Romanowicz oraz uczniowie: Julia Badacz, Krzysztof Bartnicki, Honorata Chrapek, Agata Czykieta, Monika Jakubik i Klaudia Wiśniewska z ZSH-T.

Niezapomnianym doświadczeniem dla uczniów było bezpośrednie zetknięcie się z kulturą i religią regionu Silivri w Turcji poprzez uczestniczenie w codziennym życiu rodzin. Poznawali kraj zupełnie odmienny kulturowo i religijnie. Przekazywali również wiedzę o tradycji i kulturze własnego kraju, ucząc się tym samym tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

Poznali atrakcje turystyczne okolicy Silivri, Istambułu oraz Edirne, próbowali przysmaków kuchni tureckiej, wymieniali się przepisami kuchni swoich krajów.

Jednak zdobywanie wiedzy i wymiana kulturowa nie byłyby możliwe bez znajomości języka angielskiego. Uczniowie mieli możliwość kształtowania swoich umiejętności językowych między innymi w zetknięciu z różnorodnością wymowy gości z Anglii i Irlandii Północnej. Zniknęły obawy i bariera językowa typowe dla przedstawicieli krajów nieanglojęzycznych, a pojawiła się pewność siebie i elastyczność posługiwania się językiem angielskim.
Do swobody wypowiedzi przyczyniły się różnorodne formy pracy, między innymi ćwiczenia w międzynarodowych grupach.

Podczas I etapu uczniowie mogli sprawdzić wszechstronną wiedzę zdobytą w trakcie wizyty w Turcji, ocenić i podsumować pracę swoją i innych osób w kwestionariuszach ewaluacyjnych.

Do wyjątkowych wydarzeń pobytu w Silivri można z pewnością zaliczyć spotkanie młodzieży i nauczycieli z gubernatorem i burmistrzem Silivri. Młodzi ludzie z chęcią zadawali pytania związane z rozwojem turystycznym regionu i aspektami życia mieszkańców Silivri.

Uczniowie szkoły Silivri Hasan Sabriye Gümüş Anadolu Lissie podbili ostatecznie nasze serca tańcząc, wygrywając i wyśpiewując własne zdolności i talenty podczas wieczorku taneczno-muzycznego. Cofnęli się wyobraźnią w czasie słuchając regionalnych legend i historii miłosnych, z których czerpał między innymi Wiliam Szekspir.

Młodzież uczestnicząca w projekcie zaczęła zdawać sobie sprawę, że ich świadomość przynależności do społeczności europejskiej bardzo wzrosła. Pragną też podtrzymywać dotychczasowe kontakty i nawiązywać nowe. Z niecierpliwością oczekują kolejnych wizyt w Irlandii Północnej, Włoszech, Anglii i podsumowującej projekt wizyty w Polsce.

Zapraszamy do odwiedzenia profilu „Local Tourist Attractions” na portalu Facebook.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group