Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 568
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Udział uczniów z LO w Świebodzicach w naukowej konferencji o prawach kobiet

Niedziela, 25 listopada 2018, 13:01
Autor: red
Świebodzice: Udział uczniów z LO w Świebodzicach w naukowej konferencji o prawach kobiet
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
„Wolność wyboru kobiet– jak uczyć o równości w 100 lat po uzyskaniu przez Polki praw wyborczych?”– konferencja pod takim tytułem odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UWr.

Została zorganizowana przez Uniwersytet Wrocławski, Dolnośląski Kongres Kobiet, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w ramach Dolnośląskiego Roku Kobiet uchwalonego przez sejmik wojewódzki. Honorowym patronem, gościem konferencji i prelegentem był Adam Bodnar- Rzecznik Praw Obywatelskich.

Na tę wyjątkową uroczystość zostały zaproszone uczestniczki konkursu pod hasłem „Niezwykłe Dolnoślązaczki”- uczennice świebodzickiego LO- Zofia Brzozowiec (laureatka 1. miejsca) i Julia Gajek, z opiekunką- Ewą Baszak-Grochowską. Na konkurs napłynęło kilkadziesiąt reportaży i plakatów z całego województwa. Z rąk organizatorów i zaproszonych gości zwycięzcy otrzymali moc atrakcyjnych nagród oraz pamiątkowe dyplomy i certyfikaty. Pracę Zosi o wyjątkowej osobowości Dolnego Śląska, księżnej Mariannie Orańskiej, opublikowała wrocławska Gazeta Wyborcza.

W części naukowej wysłuchaliśmy m.in. wykładu A. Bodnara, interesujących wystąpień dr D.Kalwy z UWr o pierwszych polskich emancypantkach, dr E. Sidorenko z Uniwersity of Greenwich o edukacji antydyskryminacyjnej w kontekście doświadczeń brytyjskich. Druga część zawierała panele o „herstorii”- czyli historii opowiadanej i tworzonej przez kobiety, oraz o skutecznej edukacji antydyskryminacyjnej. W prześwietnym towarzystwie naukowczyń- pasjonatek można było podyskutować o roli kobiet dawniej i dziś, o śladach ich obecności, a właściwie nieobecności odzwierciedlonej w języku i potrzebie opowiadania jako strategii edukacji dla równości. W tym czasie uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez znanych grafików i reporterów.

Udział w konkursie i sympozjum naukowym był dla nas niezwykłym i bezcennym doświadczeniem.

Aura naukowej powagi wydarzenia, gościnność Jego Magnificencji Rektora UWr- prof. dra hab. Adama Jezierskiego, który powitał zebranych, oraz ranga i autorytet organizatorów i prelegentów potwierdza fakt, że warto bez kompleksów stawać w konkursowe szranki, stawiać sobie ambitne cele, co na pewno przyniesie oczekiwany rezultat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group