Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Wtorek, 6 marca 2018, 7:12
Aktualizacja: 11:14
Autor: red
Strzegom: Upamiętnili Żołnierzy Wyklętych
Fot. UM Strzegom
Trzeci rok z rzędu w Strzegomiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasi mieszkańcy kolejny raz oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Niedzielne uroczystości (04.03) miały wyjątkowo podniosły charakter. Ich głównym punktem było odsłonięcie granitowego obelisku - trzeciego na Dolnym Śląsku - upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w strzegomskim Parku Miejskim. Aktu odsłonięcia dokonali burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta i podharcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Strzegom - Grzegorz Pidanty. Obelisk został poświęcony przez ks. prałata Marka Babuśkę. Obecne delegacje władz miasta, organizacji politycznych i mieszkańców Strzegomia złożyły wieńce i zapaliły pamiątkowe znicze pod pomnikiem. Dopełnieniem było odczytanie okolicznościowych listów od ministra edukacji narodowej - Anny Zalewskiej i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michała Dworczyka. Warto wspomnieć, że projektantem i wykonawcą obelisku był lokalny rzeźbiarz Jerzy Zysk, natomiast kamień ufundowała firma Granite von Striegau Sp. z o.o.

Tradycją strzegomskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bieg na dystansie 1963 m, na pamiątkę daty śmierci ostatniego partyzanta Józefa Franczaka "Lalka", który poległ w 1963 roku. Bieg odbył się na terenie Strzegomskich Plantów, meta zaś usytuowana była na boisku Zespołu Szkół. Uczestniczyło w nim ok. 90 biegaczy. Na mecie na zawodników czekały pamiątkowe medale i ciepły posiłek. Wygrał Łukasz Faluta z Chojnowa, który przyznał, że jest nieco zaskoczony z faktu zwycięstwa. - Nie nastawiałem się na wygranie. Chciałem swoim startem uczcić Żołnierzy Wyklętych. Do startu namówili mnie koledzy. Podobał mi się organizacja tego biegu - wszystko było dopięte na ostatni guzik - podkreślał. Duży wkład w sprawne przeprowadzenie biegu miała społeczność "Strzegomska Dwunastka".

Dodajmy jeszcze, że przed odsłonięciem obelisku odprawiono mszę św. w Kościele Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu w intencji Żołnierzy Wyklętych, zaś o godz. 16.00 w sali widowiskowej SCK odbył się recital patriotycznych ballad w wykonaniu Lecha Makowieckiego.

Organizatorem niedzielnych uroczystości był Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, burmistrz Strzegomia oraz Rada Miejska w Strzegomiu. Partnerami - Zespół Szkół w Strzegomiu, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu oraz Strzegomskie Centrum Kultury.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group