Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 718
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Uratuj zdrowie pacjentów

Wtorek, 21 listopada 2023, 7:57
Aktualizacja: 8:57
Autor: red
Gmina Świdnica: Uratuj zdrowie pacjentów
Fot. organizatorzy
Patrycja Karlińska ma 41 lat i urodziła się w Świdnicy. Mieszka razem ze swoją rodziną w Lutomii Górnej. Jest szczęśliwą mamą, żoną, siostrą i przyjaciółką. Skończyła Uniwersytet Wrocławski, natomiast swoją karierę zawodową podporządkowała dziecku i rodzinie. Co lubi robić Patrycja? Długie rozmowy z córką, jazdę samochodem podczas której może słuchać swojej ulubionej muzyki i czas spędzony z siostrą, która zawsze ma mnóstwo pomysłów na nudę. Niestety jej życie nagle się zmieniło.

W dzień przed diagnozą poszłam normalnie do pracy. Już czułam, że coś jest nie tak. Zasłabłam. Kilka godzin później znalazlam się na wizycie u lekarza - wspomina Patrycja.

Patrycja choruje na lekooporną ostrą białaczkę szpikową. O diagnozie dowiedziała się 13 września.

Jej codzienność od dwóch miesięcy to szpitalne łóżko, chemioterapia i spędzanie dni z oczekiwaniem na cud- Dawcę Szpiku, który da jej szansę na powrót do zdrowia,

Najbardziej tęsknię za moim zdrowym zyciem- za rodziną, za zwykłymi zajęciami, długimi rozmowami z córką, za czasem spędzonym z mężem i za moją cudowną siostrą. Po prostu tęsknię za tym wszystkim, co było, a co zabrała mi choroba -mówi Patrycja

Może to Ty jesteś „bliźniakiem genetycznym” Patrycji?

Patrycja, aby wrócić w pełni do zdrowia potrzebuje Dawcy niespokrewnionego. W ostatni weekend listopada mieszkańcy powiatu świdnickiego będą mieli możliwość zarejestrowania się z dedykacją dla Patrycji i innych chorych na nowotwory krwi.

Daty i miejsca rejestracji:

23 listopada 2023 r. godz. 10:00-14:00 Starostwo Powiatowe w Świdnicy

25 listopada 2023 r. godz. 13:00-20:00 Galeria Świdnicka

26 listopada 2023 r. godz. 10:00-16:00 Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomii Górnej

26 listopada 2023 r.

Godz. 11:00-15:00
Ochotnicza Straż Pożarna w Grodziszczu
Świetlica Wiejska w Pszennie
Szkoła Podstawowa im. Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym

,,Na miejscu każda osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, będąca w ogólnie dobrym stanie zdrowia, będzie mogła dokonać rejestracji. Na początku każdy chętny zostanie poproszony o odpowiedź na kilka pytań weryfikujących możliwość rejestracji. Nastęnie wypełni formularz danych kontaktowych i pobierze wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Mieszkańcy powiatu nowomiejskiego już kilkukrotnie pokazali, że los osób potrzebujących przeszczepienia nie jest im obcy rejestrując się jako potencjalni Dawcy. Mocno wierzymy, że i tym razem zobaczymy ich wsparcie i gotowość do pomocy. Ponieważ każdy nowy dawca w bazie, to szansa na życie dla Pacjentów chorujących na nowotwory krwi.” – wyjaśnia Patrycja Krajewska, koordynator z Fundacji DKMS

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

w przedziale wiekowym 18-55 lat, w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.
Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group