Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 589
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uregulują handel obwoźny

Wtorek, 16 czerwca 2020, 15:18
Autor: red
Świdnica: Uregulują handel obwoźny
Fot. UM Świdnica
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej przedstawiony zostanie projekt uchwały w sprawie wyznaczenia miejsc do handlu obwoźnego i obnośnego poza targowiskami na terenach należących do miasta Świdnica.

Uregulować ma to warunki prowadzenia takiej działalności. Podjęcie uchwały da możliwość handlowania w miejscach zwyczajowo przyjętych.

W okresie od 27 października do 2 listopada byłyby to tereny przed cmentarzami, czyli przy al. Brzozowej, ul. Słowiańskiej i ul. Łukasińskiego. Przez cały rok miejscem wyznaczonym do handlu obwoźnego byłaby cześć działki nr 1854 przy ul. Mieszka I, gdzie do tej pory działalność handlowa była prowadzona. Dodatkowo dopuszczone będzie prowadzenie handlu obwoźnego i obnośnego w obrębie wyznaczonych stoisk podczas imprez i uroczystości organizowanych przez miasto, takich jak: festiwale, festyny, jarmarki, kiermasze oraz imprezy okolicznościowe, Dni Świdnicy, Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości.

Podjęcie uchwały przyczyni się także do uregulowania niekorzystnych skutków łamania prawa związanego ze spokojem i porządkiem publicznym, zakłócaniem estetyki i harmonii architektury miasta oraz zapewnieniem swobodnego przemieszczania się pieszych. Osoby zajmujące się nierejestrowaną sprzedażą wprowadzają nierówną konkurencję między handlującymi, którzy opłacają miejsce sprzedaży, a tym samym ujmują ten koszt w cenie towaru. Handel obwoźny i obnośny może być prowadzony jedynie na specjalnie wyznaczonych miejscach.

Nie wolno handlować w dowolnym miejscu bez zgody właściciela gruntu. Kto chce sprzedawać na chodniku, musi wystąpić do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. W przypadku wskazanych terenów przy ul. Mieszka I jest to kwota 1 zł za m2 dziennie. Każdy handlujący poza targowiskami musi uiścić opłatę targową w wysokości 50 zł dziennie, która jest jednym z podatków lokalnych. Opłaty takie funkcjonują w większości miast i wynoszą przykładowo: dzienna stawka 40 zł/m2 w Gminie Żarów, 20 zł/m2 w Dzierżoniowie i 93 zł w Bielawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group