Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Uroczystości bez nas

Poniedziałek, 14 września 2020, 7:29
Aktualizacja: 13:31
Autor: red
Gmina Świdnica: Uroczystości bez nas
Fot. Gmina Świdnica
13 września w Adegem odbędą się doroczne obchody na kanadyjsko–polsko–brytyjskim cmentarzu wojennym. Władze gminy Świdnica na zaproszenie miasta partnerskiego Maldegem wielokrotnie uczestniczyły w tych obchodach. Jednak w tym roku uroczystości odbywać się będą w cieniu pandemii COVID–19.

Każdego roku hołd poległym tam żołnierzom oddawali członkowie rodziny królewskiej, w tym król Belgii Filip I Koburg, przedstawiciele zagranicznych placówek dyplomatycznych, wysocy rangą polscy dowódcy sił zbrojnych, żołnierze Sił Sojuszniczych NATO w Europie w belgijskim Mons, a przede wszystkim Belgowie.
- Koronawirus zamyka granice wiele europejskich i światowych państw, ale nie zamyka naszych serc i pamięci o tych, którzy oddali swój najcenniejszy dar – dar życia. To właśnie żołnierze 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka zapisali się w szczególny sposób na kartach naszej wspólnej historii – czytamy w oficjalnym liście wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek, skierowanym na oficjalne obchody na kanadyjsko-polsko-brytyjskim cmentarzu wojennym w Adegem.
Mimo, że tegoroczne obchody zaplanowane na dzień 13 września 2020 roku odbędą się bez udziału wielu zagranicznych delegacji, to symboliczną wiązanką kwiatów złożoną w naszym imieniu chcemy oddać hołd żołnierzom wszystkich wojsk alianckich, w tym 33 polskim żołnierzom z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Wielokrotnie uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach na cmentarzu wojennym w Adegem z ogromnym wzruszeniem pamiętam te chwile jak mieszkańcy Belgii, a w szczególności partnerskiej gminy Maldegem żywią wielki szacunek dla polskich żołnierzy, którzy w latach 1944-45 pomogli wyzwolić ich ojczyznę spod okupacji niemieckiej i czczą pamięć tych, którzy zapłacili za to życiem. To bardzo wymowny gest, ale i przekaz dla kolejnych pokoleń. NIGDY WIĘCEJ WOJNY – napisała wójt gminy Świdnica.

29 czerwca zmarł Sidney Cole. Był ostatnim kanadyjskim weteranem w Belgii i miał prawie 101 lat. Jego odczytanie Aktu Pamięci było zawsze jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas dorocznej ceremonii na cmentarzu wojennym w Adegem (Belgia). Mamy nadzieję, że jego przesłanie z września ubiegłego roku będzie żyło wiecznie: „Proszę, nigdy nie zapominaj, czcij poległych i módl się o pokój, nigdy nie zapominaj”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group