Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 560
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rusko: Uroczystości w Rusku

Piątek, 21 września 2018, 9:23
Autor: red
Rusko: Uroczystości w Rusku
Fot. UM Strzegom
W gminie Strzegom kolejny raz godnie uczczono pamięć poległych więźniów politycznych doby reżimu komunistycznego podczas „XV Spotkania Religijno–Patriotycznego w Rusku”. Honorowy patronat nad tymi uroczystościami objęli: ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Świdnicki oraz pan Zbigniew Suchyta Burmistrz Strzegomia.

W słoneczne niedzielne popołudnie 16.09.2018 r. odbyło się „XV Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku”, poświęcone pamięci wszystkich poległych a także żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy więźniów politycznych, który funkcjonował w tejże miejscowości w latach 1948-1958. Formuła tych spotkań została zainicjowana w lipcu 2004 roku i od tamtego czasu niezmiennie każdego roku odbywają się one w trzecią niedzielę września.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 od obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, w oparciu o scenariusz napisany przez pana Tomasza Dziurlę na podstawie książki Pana Tadeusza Kazimierza Mroza pod tytułem Stalin umarł w polskim gułagu i wiersze więzienne z lat 1950-1956.

Mszę Świętą w kościele filialnym pw. św. App Piotra i Pawła w Rusku celebrowali: ks. dr Wiesław Rusin - proboszcz Parafii pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu oraz ks. Marek Krysiak - proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Ksiądz Wiesław wygłosił okolicznościową homilię bardzo bogatą w treści religijno-patriotyczne, w której nawiązał do historycznych dążeń narodu polskiego do odzyskania upragnionej wolności i niepodległości. Liturgię eucharystyczną oprawą muzyczną ubogacił zespół wokalno-instrumentalny "Jeruzalem" z Jaroszowa.

Po zakończeniu Mszy św. o godz. 14.55 nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Po przemówieniach dostojnych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach i obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników: Wojciech Murdzek - poseł na sejm RP, Kamil Zieliński - wicewojewoda dolnośląski, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia oraz Tadeusz Kazimierz Mróz - były więzień OPW w Rusku, którzy w bardzo przejmujących słowach podzielili się z zebranymi autorefleksjami nt. trudnych czasów funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów. Po ceremonii złożenia okolicznościowych wieńców i wiązanek kwiatów Krzysztof Kalinowski - prowadzący całą uroczystość, dokonał oficjalnego jej zakończenia.

W uroczystości wzięli udział m. in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, a w szczególności: Wojciech Murdzek - poseł na sejm RP, Kamil Zieliński - wicewojewoda dolnośląski, Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, Wiesław Witkowski - zastępca burmistrza Strzegomia, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, Marek Zywer - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego, Iwona Zabawa - sekretarz gminy Strzegom, Tadeusz Kazimierz Mróz z Wrocławia (były więzień w OPW Jaroszów) wraz z najbliższą rodziną, mjr Stanisław Szatkowski – prezes Związku Solidarności Polskich Kombatantów we Wrocławiu, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe z poszczególnych placówek oświatowych działających na terenie gminy Strzegom, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej podniosłej uroczystości udział wzięli żołnierze Wojska Polskiego - wojskowa asysta honorowa z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu pod dowództwem mł. chor. Zdzisława Smagi.

Organizatorzy "XV Spotkania Religijno-Patriotycznego w Rusku" serdecznie dziękują burmistrzowi Strzegomia oraz Radzie Miejskiej w Strzegomiu za przekazanie środków finansowych na przygotowanie tej uroczystości, Dyrekcji i pracownikom Strzegomskiego Centrum Kultury za okazaną pomoc i profesjonalne nagłośnienie całej uroczystości, Pracownikom Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu za zorganizowanie transportu dla pocztów sztandarowych i ich opiekunów z poszczególnych placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Rusku za przygotowanie pysznego poczęstunku dla zaproszonych gości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group