Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Urząd Gminy Świdnica z defibrylatorem

Piątek, 22 kwietnia 2016, 11:44
Aktualizacja: 17:50
Autor: opr.red.
Świdnica: Urząd Gminy Świdnica z defibrylatorem
Fot. www.gmina.swidnica.pl
Niepozorna, czerwona skrzyneczka jest na wyposażeniu każdego ambulansu, ale coraz częściej można ją znaleźć także w urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Do grona instytucji, które posiadają nowoczesny defibrylator dołączył Urząd Gminy Świdnica. 20 kwietnia 14 osobowa grupa pracowników urzędu oraz jednostek organizacyjnych skorzystała z fachowego szkolenia dot. obsługi urządzenia oraz symulowanych zdarzeń medycznych.

Przypomnijmy. 23.02.2016 roku w Urzędzie Gminy Świdnica miało miejsce zdarzenie związane z zatrzymaniem akcji serca. W tym dniu mieszkaniec Słotwiny dokonywał płatności w kasie urzędu. Z niewyjaśnionych przyczyn nagle stracił przytomność. Niezwłocznie do akcji wkroczyły pracownice ośrodka pomocy społecznej, których biura znajdują się vis a vis kasy, przystępując do reanimacji. Po ustaleniu, że mężczyzna nie oddycha i nie jest wyczuwalny puls rozpoczęły masaż serca, aż do przyjazdu zespołu ratowniczego, Pogotowia ratunkowego w Świdnicy, który przejął dalszą reanimację. Po kilkunastu minutach przywrócono czynności oddechowe, a pacjent został przewieziony do szpitala „Latawiec” w Świdnicy. Za sprawnie przeprowadzoną akcję reanimacyjna pracownikom GOPS-u dziękowali nie tylko lekarze ze świdnickiego pogotowania, ale także władze gminy Świdnica w osobach wójta oraz przewodniczącej Rady Gminy Świdnica.

W Europie każdego roku umiera około 300 000 osób w wyniku zatrzymania akcji serca. Jest to zatem najczęstsza przyczyna śmierci, plasująca się w statystykach powyżej śmierci spowodowanych nowotworem i zawałem serca. Zatrzymanie akcji serca dotyczy ok. 1000 przypadków dziennie. Można również powiedzieć, że zdarza się ono w Europie co 2 minuty.
W 95 przypadkach na 100 osoby umierają, zanim zostaną przetransportowane do szpitala lub zanim zostanie im udzielona fachowa pomoc.

Na 1000 przypadków zatrzymania akcji serca w Europie zaledwie 5% osób udaje się uratować. Ważne są pierwsze 2 minuty, w których podejmuje się akcję reanimacyjną.
Jesteście Państwo w tych 5% zdarzeń, które zakończyły się szczęśliwie dla osoby, która straciła przytomność w Waszym urzędzie, dzięki szybkiej i sprawnie poprowadzonej akcji reanimacyjnej – mówił marek Suczyk z firmy Medstone – Emergency Medical Equipment. 20 kwietnia br. 14 osobowa grupa pracowników Urzędu Gminy Świdnica oraz jednostek organizacyjnych podnosiła swoje umiejętności ratownicze z zakresu obsługi defibrylatora.

Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, tak więc nawet osoba nieprzeszkolona może za pomocą niego udzielić pierwszej pomocy. Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę również do przeszkolenia pracowników, a my mamy zamiar zaznajomić wszystkich urzędników - mówi wójt gminy Teresa Mazurek. Wiedza z zakresu ratownictwa medycznego jest bezcenna. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, a często uratowanie życia, to kwestia reakcji otoczenia w ciągu pierwszych minut. Tutaj liczy się każda minuta, nie ma mowy o pomyłkach oraz o braku możliwości udzielenia pomocy potrzebującemu, życie ludzkie nie ma ceny, a zakup tego urządzenia daje pewność, że taką właśnie pomoc od nas otrzyma. Obyśmy jednak nie musieli go zbyt często używać – dodaje wójt gminy.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) przeznaczony do ratowania zarówno dorosłych, jak i dzieci, dzięki uniwersalnym elektrodom. Szanse przeżycia osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia krwi maleją z minuty na minutę. Udzielenie pomocy i wykonanie defibrylacji w ciągu pierwszych 3 minut daje szanse przeżycia na poziomie ponad 60%. Po 10 minutach szanse uratowania osoby są bliskie 0%.

Defibrylator przeprowadza test automatyczny, aby sprawdzić poprawność działania urządzenia i baterii. Autotest jest wykonywany codziennie, cotygodniowo i comiesięcznie, jak również przy każdym uruchomieniu oraz wymianie baterii. Dobrze widoczny wskaźnik stanu urządzenia ułatwia pozyskanie błyskawicznej informacji o poziomie naładowania baterii i stanu urządzenia. Po wykonaniu analizy EKG, błyskający przycisk defibrylacji w czytelny sposób wskazuje gotowość defibrylatora do wyzwolenia energii. Za pomocą karty SC, można odtworzyć zapis EKG na komputerze, jak również przeprowadzić aktualizację oprogramowania.

Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał maskę twarzową CPR służącą do zabezpieczania osób prowadzących sztuczną wentylację metodą usta-usta. Może być ona również używana z ręcznym resuscytatorem. Maska chroni przed bezpośrednim kontaktem z ustami oraz nosem ratowanego. Zawór jednokierunkowy oraz filtr bakteryjny stanowią dodatkową, skuteczną ochronę ratującego. Przezroczysta kopuła umożliwia obserwację ust poszkodowanego. Zastosowanie wysokiej jakości tworzywa gwarantuje trwałość produktu i możliwość mycia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group