Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 942
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Usuwanie blizn – których z nich można się pozbyć?

Wtorek, 8 listopada 2022, 13:22
Aktualizacja: 13:23
Autor: ts
Polska: Usuwanie blizn – których z nich można się pozbyć?
Fot. ts
Laserowe usuwanie blizn to stosunkowo nowa technologia, która pozwala usunąć niektóre obszary tkanki bliznowatej. Z różnych przyczyn jednak nie da się w ten sposób pozbyć wszystkich z nich – jakie blizny i z jakich miejsc można usunąć, stosując laser?

Jak usuwa się blizny laserem?


Laser to nic innego jak wiązka światła o ściśle określonej i precyzyjnie kontrolowanej energii. Jest ona na tyle wysoka, że doprowadza do urazów termicznych, ale ponieważ średnica takiej wiązki jest bardzo mała, nie powstają na skórze typowe oparzenia tylko tzw. mikrourazy termalne. To samo w sobie nie powoduje, że blizna znika, za to powstaje w niej nieciągłość, a usuwanie bliznbędzie odbywało w drodze normalnych fizjologicznych procesów regeneracyjnych. I już taki opis pozwala przewidzieć pewne ograniczenia.

Dobrze usuwają się blizny młode


Najlepsze efekty uzyskuje się, przeprowadzając usuwanie blizn stosunkowo młodych – muszą one być już ustalone, co znaczy, że rana musi być całkowicie zabliźniona, ale jeśli od razu w tym momencie podejmie się próby jej usunięcia, to można liczyć na szczególnie intensywny proces odbudowy, który pozwala wielu blizn pozbyć się praktycznie w 100%.
W przypadku blizn starszych, kiedy daleko idące zmiany zaszły też w głębokich warstwach tkanek i również wokół miejsca uszkodzenia, także oczywiście będzie się skóra odbudowywała, jednak proces ten będzie mniej intensywny i choć blizna najczęściej zostanie wyraźnie spłycona, to efekty mogą nie być aż tak spektakularne.

Problematyczne duże blizny


Laserowe usuwanie blizn działa najlepiej na bliznach niewielkich. Tak dzieje się z dwóch powodów. Po pierwsze: duża blizna oznacza duże uszkodzenia także w głębokich warstwach skóry, a to właśnie komórki znajdujące się u podstawy odpowiadają za proces regeneracji – jeśli będzie ich mniej lub nie będą działały właściwie, to siłą rzeczy usuwanie blizn nie będzie przebiegało optymalnie. Po drugie, laser nie uszkadza w równym stopniu całej powierzchni blizny, tylko uszkadza niewielkie obszary, zwane pikselami. Blizna de facto nie jest więc przebudowywana w całości, a tylko właśnie w tych pikselach. Jeśli jest mała, to wystarcza, żeby przestała być widoczna, choć pewne elementy tkanki bliznowatej nadal pozostają. W przypadku dużej blizny choćby różnica w odcieniu raczej będzie widoczna.

Czy można usunąć bliznę w każdym miejscu na ciele?


Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, bo na przykład na twarzy usuwa się głównie blizny płytkie, na przykład potrądzikowe. Blizny pooperacyjne można usuwać praktycznie na każdej części ciała, choć tu niezbędna jest konsultacja specjalistyczna: w zależności od karnacji czy indywidualnych ograniczeń czasem zaleca się pozostawienie blizn w nieodsłoniętych miejscach ciała. Co do zasady, dysponując odpowiednim laserem, można by było usunąć blizny prawie wszędzie, ale zawsze jest to indywidualna decyzja i podlega ocenie specjalisty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group