Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Utalentowani seniorzy na antenie TVP

Czwartek, 7 listopada 2013, 8:18
Autor: red.
Gmina Świdnica: Utalentowani seniorzy na antenie TVP
Fot. użyczone
Wykorzystują internet do realizacji kulinarnych pomysłów, kultywują tradycyjne rękodzieło, zdrowo się odżywiają, aby dożyć sędziwego wieku, spacerują z kijkami i śpiewają. Mowa o seniorach z gminy Świdnica, którym poświęcony będzie najbliższy odcinek Telewizyjnego Klubu Seniora w TVP Wrocław.

Maria Bierska i Marek Łyczkowski tym razem gościli w „Domu w Ogrodzie Katarzynka” w Boleścinie, Bystrzycy Górnej i Witoszowie Dolnym.

Panie z Boleścina uczestniczą w warsztatach komputerowych w ramach programu LATARNIK Polski Cyfrowej Równych Szans. Latarnicy Polski Cyfrowej – wprowadzający w cyfrowy świat osoby dorosłe powyżej 50. roku życia. Uczestniczki uczą się podstaw obsługi komputera, a także poruszania się w cyberprzestrzeni jaką jest internet. Przy okazji czerpią pomysły na kulinarne przysmaki. Ostatnie zajęcia odbyły się w Domu w Ogrodzie Katarzynka, który to obiekt jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu.

- W idei dziedzictwa kulinarnego ważne jest aby wytwarzać gotowe dania i potrawy z produktów, które są wpisane na listę produktów regionalnych, a właśnie wyroby z RSP „Jedność” w Boleścinie zdobyły laury w konkursie na najlepsze produkty regionalne. Natomiast pierogi, których recepturę przygotowały seniorki z Boleścina na stałe zagościły w menu pensjonatu – mówi Małgorzata Sobańska, współprowadząca Dom w Ogrodzie Katarzynka. W wielu odcinkach Telewizyjnego Klubu Seniora można zobaczyć również idee łączenia pokoleń. Tego typu akcentów w gminie Świdnica jest bardzo dużo. W jednym z pokoi, nazywanym przez właścicieli obiektu „Pokojem Babuni” będzie można zobaczyć jak można zaszczepić pasję do haftowania wśród młodego pokolenia.

Kolejna odsłona programu to wizyta u seniorów w Bystrzycy Górnej. Państwo Teresa i Tadeusz Krajewscy zdradzą sekret długowieczności, jak dożyć pięknego jubileuszu Złotych Godów Małżeńskich. Następnie wyruszą na trasę z kijkami, ukazując piękne walory turystyczne Bystrzycy Górnej. Spotkanie z seniorami będzie okazją do wspomnień nt. wakacyjnego projektu „KTO KOGO GRYZIE”, którego uczestnikami byli właśnie seniorzy z Bystrzycy Górnej. Warsztaty międzypokoleniowe, zostały zorganizowane w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie dla 120 osób. Podczas każdego z III turnusów na uczestników czekały zajęcia komputerowe, muzyczne, z zakresu zdrowego żywienia i udzielania pierwszej pomocy, spacery nordic walking. Młodzież wraz z instruktorami wprowadzała seniorów w świat komputerów i pokazywała, że internet „nie gryzie”, a seniorzy dzielili się wiedzą co gryźć, żeby dożyć sędziwego wieku.

Ostatnim punktem na mapie gminy, dla ekipy Telewizyjnego Klubu Seniora był Witoszów Dolny. To właśnie tam, Maria Bierska i Marek Łyczkowski mogli posłuchać pięknych pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu „Ale Babki”. W tym roku na XI Festiwalu SAS w Międzyzdrojach „Ale Babki” wyśpiewały GRAND PRIX. Rozśpiewane panie pod skrzydłami Hanny Raszkiewicz i przy akompaniamencie kapeli, pod przewodnictwem Zdzisława Christa pokonały 30 zespołów z całej Polski.

Premiera programu, już w najbliższą sobotę 9 listopada o g.10:00. Powtórka w poniedziałek 11 listopada, g. 18:00. Serdecznie zapraszamy.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group