Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 656
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Uwaga: sezon na kleszcze rozpoczęty

Niedziela, 24 kwietnia 2011, 19:57
Aktualizacja: 20:00
Autor: KO
Świdnica: Uwaga: sezon na kleszcze rozpoczęty
Ładna pogoda zachęca do wypoczynku na łonie natury.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świąteczny czas sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Wybierając się na spacer do parku, lasu czy na łąkę, musimy pamiętać, że kleszcze – krwiożerce pajęczaki – już w najlepsze atakują odsłonięte części ciała. Po powrocie do domu warto więc dokładnie się obejrzeć.

O kleszczach dużo słyszy się latem. I choć do najcieplejszych miesięcy jeszcze daleko, już wczoraj do ambulatorium świdnickiego pogotowia zgłosiła się kobieta, na której skórze żerował kleszcz. Pajęczaka usunięto. Kleszcze są o tyle niebezpieczne, że przenoszą groźne choroby. Najbardziej niebezpieczne to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak się chronić przed ukąszeniem? Wybierając się na spacer do lasu, należy nosić nakrycie głowy oraz odzież ściśle osłaniającą jak największą powierzchnię ciała. Najlepiej omijać krzewy i wysokie trawy. Odsłoniętą skórę można spryskać środkiem odstraszającym kleszcze.

Ale ofiarą kleszcza możemy też paść w miejskim parku, na łące, a nawet na własnym ogródku. Zanim najedzą się krwi, długość ich ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów. Po nassaniu stają się kilkakrotnie większe. Po powrocie z łona natury należy dokładnie obejrzeć całe ciało, zwłaszcza fałdy skórne, pachwiny i pępek, ale tak naprawdę kleszcze mogą się wkłuć wszędzie. A im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia groźną chorobą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group