Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 768
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: VIII Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”

Piątek, 21 listopada 2014, 12:49
Aktualizacja: 18:40
Autor: red.
Świdnica: VIII Międzyszkolny  Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”
Fot. użyczone
Już po raz ósmy w SP 6 w Świdnicy spotkali się najlepsi uczniowie klas trzecich, wywodzący się ze świdnickich szkół podstawowych, ale także i szkół gminnych, którzy mieli za zadanie odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących zagadnień historycznych, geograficznych i społecznych dotyczących przeszłości i teraźniejszości naszej ojczyzny.

20 listopada w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy odbyła się ósma edycja Międzyszkolnego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”.

Patronem i sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Urząd Miejski w Świdnicy. Fundatorem materiałów służących przygotowaniu i organizacji konkursu była dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.

Autorkami zadań konkursowych oraz scenariusza konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 6, p. Elżbieta Rasiewicz i p. Beata Winnicka Hul.

Przewodnie hasło tegorocznego konkursu brzmiało „Polska wzdłuż i wszerz”.

Nadrzędnym celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów klas młodszych różnymi dyscyplinami wiedzy. Celami towarzyszącymi były:
- wdrażanie do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji;
- kształtowanie umiejętności praktycznego stosowania wiedzy;
- pogłębianie wiedzy dotyczącej geografii Polski;
- rozwijanie wrażliwości na piękno ojczystych krajobrazów;
- pogłębianie zainteresowań czytelniczych;
- poznawanie walorów przyrodniczo-turystycznych i kulturowych różnych zakątków
naszego kraju;
- rozwijanie szacunku i dumy z dziedzictwa kulturowego i tradycji Polski;
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.
Uczniowie w trakcie rywalizacji rozwiązywali 8 zadań z różnych dyscyplin wiedzy, tematycznie związanych z Polską. Wypełniali test sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem treści „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” a następnie wskazywali na mapie dawne i obecną stolicę Polski. Rozwiązywali krzyżówkę związaną z postaciami wielkich Polaków, musieli wykazać się wiedzą na temat usytuowania naszego kraju na mapie Europy oraz znajomością dat i nazw najważniejszych świąt i zwyczajów polskich. Prezentowali także swoje umiejętności matematyczne podczas rozwiązywania złożonych zadań tekstowych oraz układali puzzle przedstawiające mapę i godło Polski. Jako drużyna, musieli również wykazać się sprawną organizacją działań i efektywną współpracą.

W konkursie uczestniczyło jedenaście dwuosobowych drużyn z klas trzecich (które zostały wyłonione drogą eliminacji szkolnych) z następujących szkół:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy
2. Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
3. Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
4. Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
5. Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
6. Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
7. Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy
8. Szkoła Podstawowa w Pszennie
9. Szkoła Podstawowa w Grodziszczu
10. Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej
11. Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej
Komisja konkursowa po sprawdzeniu 11 zestawów zadań przyznała następujące nagrody zespołowe:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy w składzie: Konstancja Kulak, Miłosz Kwak. Drużyna zdobyła 66,5 punktu. Opiekę merytoryczną nad uczniami w trakcie przygotowań do konkursu sprawowały panie Jolanta Iwanio i Anna Pazgan

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy w składzie Michał Nowicki i Krystian Tobiasz. Drużyna zdobyła 66 punktów.
Zawodnicy zostali przygotowani przez p. Beatę Winnicką Hul i p. Halinę Styrnę.

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy reprezentowana przez Damiana Suppę i Filipa Kowalczyka. Drużyna uzyskała 65 punktów.
Opiekę merytoryczną nad uczniami w trakcie przygotowań do konkursu sprawowała panii Violetta Gnysińska.

Laureaci VIII Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy „Super Główka” zostali uhonorowani nagrodami książkowymi i upominkami rzeczowymi tematycznie związanymi z przewodnim hasłem konkursu. Drużyna zwycięska otrzymała gry edukacyjne: „Kocham Cię Polsko” i „Polska – pytania i odpowiedzi” oraz globusy „Trasy odkrywców”. Laureaci II miejsca otrzymali nagrodę książkową „Polska i świat – najpiękniejsze miejsca” i także globusy „Trasy odkrywców”. Zawodnicy, którzy zdobyli III nagrodę - książkę „Polska moja ojczyzna. Encyklopedia dla całej rodziny” i globusy „Mapa fizyczna świata”. Pozostałym drużynom wręczono upominki książkowe z serii „Cuda Polski”, notesy pamiątkowe i dyplomy za udział w konkursie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani puzzlami z godłem lub mapą fizyczną Polski oraz otrzymali słodki upominek.

Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali od organizatorów dyplomy z podziękowaniem.

Po zmaganiach konkursowych na dzieci czekała niespodzianka – spotkanie z pracownicą Nadleśnictwa Świdnica, panią Moniką Drozdowską, która przygotowała dla dzieci ciekawą prelekcję i prezentację o przyrodzie naszego pięknego kraju. Największą atrakcją były żywe nietoperze towarzyszące tej niecodziennej lekcji przyrody. Uczniowie sami sprawdzili, jak wyglądają nietoperze i dowiedzieli się gdzie one mieszkają oraz usłyszeli kilka ciekawostek z życia tych latających ssaków.
Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele emocji, radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o naszej ojczyźnie.

(SP 6)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group