Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Burkatów: W Burkatowie dziękowali za plony

Czwartek, 6 września 2012, 0:10
Aktualizacja: 0:14
Autor: red.
Burkatów: W Burkatowie dziękowali za plony
Fot. użyczone
Burkatów stał się w niedzielę stolicą gminy Świdnica, gdzie rolnicy, sadownicy, ogrodnicy wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowali za tegoroczne plony. Dekoracje, stragany, barwny korowód oraz uroczysty Obrzęd Dożynkowy nadały imprezie niezwykły charakter.

Początek września to czas dziękczynienia za zebrane plony ziemi. 2 września w Burkatowie nie sposób było oderwać oczu od przepięknych dekoracji, straganów i wieńców. Każdy z nich był niezwykłą kompozycją zbóż, ziół, różnego rodzaju roślin ozdobnych oraz kwiatów. Każdego roku dożynkowe dziękczynienie ma podwójny charakter, z jednej strony jest podzięką za obfite owoce ziemi, z drugiej jest okazją do wdzięczności za plon wspólnej pracy.
Tegoroczne podziękowanie za żniwa rozpoczęły się o godz. 13 Mszą św. z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. Przewodniczył jej dziekan dekanatu Świdnica-Zachód, ks. Edward Szajda przy udziale ks. Infułata Kazimierza Jandziszaka, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy ks. dr Dominika Ostrowskiego, ks. dr Jarosława Lipniaka i ks. Macieja Martynek.
Uczestnikom uroczystości dożynkowych przyświecały konkretne intencje, przede wszystkim podziękowanie za dotychczasowe plony ziemi, co podkreślił ks. Dziekan Edward Szajda na początku Mszy św., witając zgromadzonych wiernych. W wygłoszonym Słowie Bożym, ks. Edward Szajda, mocno nawiązał do znaczenia pracy rolnika w dzisiejszym świecie i dziękowania Panu Bogu za każde dary ziemi, które człowiek otrzymuje.

Święto plonów zainaugurował przemarsz korowodu dożynkowego z przedstawicielami 24 sołectw, niosących misternie wykonane wieńce i bochny chleba upieczone z tegorocznych zbóż. Barwny korowód dożynkowy otwierali starostowie dożynek, pani Joanna Kurowska i pan Stanisław Łukaszewski z Bukatowa.

Joanna Kurowska z wykształcenia jest mechanizatorem rolnictwa. Matka 3 dzieci: 2 synów i córki. Od 1991 r. mieszkanka Bukatowa, a od 1992 r. wspólnie z mężem prowadzi 18 ha gospodarstwo rolne. W uprawach dominuje jęczmień, pszenica i ziemniaki. Plony największe zyskuje przy uprawie ziemniaków, a także jęczmienia. Korzysta ze środków unijnych modernizując swoje gospodarstwo. Na co dzień pracuje w pobliskim zakładzie Electrolux. I jak sama mówi jej hobby to sport i dobra książka. Kulinarnie realizuje się przygotowując gołąbki, które jak twierdzą niektórzy mieszkańcy Bukatowa, nie mają sobie równych.

Stanisław Łukaszewski od urodzenia jest mieszkańcem Bukatowa. Żonaty, ojciec 2 synów. Zamiłowanie do rolnictwa zaszczepili w nim rodzice. Gospodarstwo rolne o powierzchni 7,5 ha prowadzi od 1989 r. Wcześniej prowadził je jego ojciec. W uprawach dominują zboża tj. rzepak, jęczmień, pszenica. Największe plony osiąga w uprawie rzepaku średnio 3,5 ha z hektara. Poza gospodarstwem od 15 lat pracuje w fabryce makaronów w Burkatowie. Odpoczywa pracując w ogrodzie, dbając o krzewy. Jego pasją są ksiązki historyczne.

To właśnie im w uznaniu za zasługi przystało nieść pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna i złożyć go w procesji ofiarniczej podczas Mszy świętej polowej.

- Praca na roli nie należy do łatwych. Podczas święta plonów warto uświadomić sobie, że to właśnie dzięki rolnikom, każdego dnia w polskich domach możemy jeść chleb. Za tę wspaniałą pracę składam rolnikom słowa najwyższego uznania – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. - Trzeba pamiętać, że jest ona uzależniona od wielu okoliczności. To właśnie rolnicy z oczekiwaniem patrzą na niebo wyczekując raz słońca, raz deszczu. Dla rolników nie ma określonej godziny rozpoczęcia pracy i jej zakończenia. Jesteśmy winni rolnikom wdzięczność i szacunek. Życzę aby nikomu nie zabrakło chleba i aby był on dzielony sprawiedliwie.

Przejazdem drezyny i wypuszczeniem gołębi pocztowych, tym pięknym gestem pokoju mieszkańcy Bukatowa rozpoczęli tegoroczne świętowanie dożynek gminnych. W niedzielnych ceremoniach udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, władze gminy Świdnica, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych gmin powiatu świdnickiego, przedstawiciele banków, fundacji, stowarzyszeń firm prywatnych i instytucji na co dzień współpracujących z Urzędem Gminy Świdnica, a nade wszystko rolnicy wraz z całymi rodzinami.

W tym dniu wójt gminy odznaczyła Medalem Zasłużony dla Rolnictwa: Bronisława Dratwę, Łukasza Stycznia, Piotra Gancarczyka, Bogdana Kurowskiego. Odznaczenia wręczyła Wicestarosta Powiatu Świdnickiego Alicja Synowska.

Dożynkom tradycyjnie towarzyszyły konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najpiękniejszy stragan. W pierwszej kategorii nagrodę główną i I miejsce otrzymało sołectwo Burkatów. II miejsce – sołectwo Wilków. III miejsce – sołectwo Lutomia Dolna i Pszenno. Dla wszystkich 20 sołectw przyznano nagrody równorzędne.

W kategorii na najpiękniejszy stragan nagroda główna powędrowała do sołectwa Bystrzyca Dolna. II miejsce przypadło w udziale wsi Grodziszcze, a III zdobył Mokrzeszów. Podobnie jak w przypadku konkursu na wieniec dożynkowy, tak i w tej kategorii pozostałe 19 sołectw otrzymało nagrody równorzędne. W konkursie na wieniec publiczności największą liczbę głosów oddano na wieniec sołectwa Burkatów. Publiczność potwierdziła tym samym decyzję jury konkursu.

Na przybyłych gości czekały także liczne konkursy i atrakcje. Lot balonem, przejazd drezyną, VIII edycja Świdnickiego Łokcia oraz finał turnieju sołectw „Sportowe weekendy na wsi”. Łokieć tegorocznego zwycięzcy mierzył aż 56 cm. Kazimierz Grzechenka pokonał w dogrywce swojego konkurenta o 1 cm. Nagrodę główną ufundowała wójt gminy Świdnica.

Podczas dożynek w Burkatowie nie zabrakło programu artystycznego, na który składały się występy grup folklorystycznych z gminy Świdnica. Zwieńczeniem świątecznego dnia był koncert Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca ROMA. Bogaty program rozrywkowy zgromadził liczną publiczność, która doskonale bawiła się aż do późnych godzin nocnych.

(Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group