• Środa, 19 lutego 2020
  • Godz. 3:07
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 748
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W Gimnazjum nr 3 zmieniają świat na lepszy

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 30 października 2012, 0:07
Aktualizacja: 0:07
Autor: red.
Fot. użyczone
Od października w Gimnazjum nr 3 realizowany jest program edukacyjny „Jeden Świat – Kluby Filmowe” – międzynarodowy projekt edukacji globalnej wykorzystujący filmy dokumentalne.

- Celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za kształt dzisiejszego świata i zachęcanie ich do osobistego zaangażowania na rzecz jego zmiany. W projekcie wykorzystujemy filmy dokumentalne przedstawiające najważniejsze zagadnienia współczesnego świata (prawa człowieka, nierówności społeczne, wpływ handlu międzynarodowego na rozwój, zmiany klimatu) i ukazujące, w jaki sposób codzienne wybory Polaków wpływają na życie ludzi w innych regionach świata – mówi opiekun szkolnego klubu filmowego Katarzyna Nowak.

26 października w Katowicach odbyło się na ten temat szkolenie pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestniczyły w nim dwie uczennice świdnickiego gimnazjum: Karolina Milewska (3b) i Joanna Krekora (2c) pod opieką pani Katarzyny Nowak oraz pani Edyty Szustak.

Do projektu zakwalifikowało się czterdzieści szkół z całego kraju.

- Jak udało się przedstawicielom naszej szkoły nawiązać ścisłą współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej? Po projekcji filmu dokumentalnego „Zatruty ogień”, przybliżającego problemy mieszkańców delty Nigru dotkniętych skutkami działalności przemysłu naftowego, uczniowie wykonali określone zadania. Dzięki temu zostali zakwalifikowani do międzynarodowego projektu edukacji globalnej, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami tworzą szkolne kluby filmowe, organizują projekcje, dyskusje i akcje informacyjne. W projekcie biorą również udział szkoły z Czech, Węgier, Słowacji i Rumunii – dodaje Katarzyna Nowak.

W Katowicach grupy uczniów z całej Polski pracowały nad zagadnieniami związanymi z globalizacją tworząc na mapie sieć wzajemnych powiązań między państwami, dzieląc się pomysłami dotyczącymi realnej pomocy Afryce, wyrażając jedno życzenie do złotej rybki. „

- Jakie pragnienie wyraziły Karolina i Asia? W plastyczny sposób wyraziły protest przeciw konfliktom zbrojnym i ideę przyjaźni, miłości i zrozumienia między narodami. Nauczyciele dzielili się doświadczeniami w prowadzeniu szkolnych klubów filmowych i pomysłami na przyszłość. Po szkoleniu była chwila na zwiedzenie ulic miasta i pamiątkowe zdjęcia. Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie w Pradze – informuje Edyta Szustak. - Nasz projekt dopiero się rozpoczyna! Pragniemy wiedzieć, co może zrobić każdy z nas, by zmienić świat, w którym żyjemy. To możliwe. Trzeba tylko chcieć. Pamiętajmy, że edukacja globalna otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group