Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 926
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: W Gminie Marcinowice dużo się dzieje

Wtorek, 27 września 2016, 16:32
Autor: red
Nowe drogi, chodniki, odbudowa mostu, oczyszczanie potoku Czarna Woda to jedne z wielu zadań, które w gminie są realizowane.

Na sesji Rady Gminy Marcinowice w dniu 23 września wójt Władysław Gołębiowski poinformował o inwestycjach, jakie na terenie gminy zostały wykonane oraz o tych, które są w trakcie realizacji.

We wrześniu odebrana została droga powiatowa Zebrzydów – Kątki, której wartość to 800 449,62 zł.

We wtorek 27 września odbędzie się odbiór drogi transportu rolnego Wirki – Mysłaków w całości zrealizowanej w ramach dofinansowania w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Dolnośląskiego na zadanie rekultywacyjne na 2016 rok na kwotę 426 495,43 zł. W ramach tej samej dotacji prowadzony jest remont drogi transportu rolnego w Stefanowicach, którego wartość wyniesie 87 409,95 zł.

Poza tym most w Szczepanowie, na który Gmina Marcinowice otrzymała promesę w wysokości 147 200 zł w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, jest w trakcie odbudowy. Całkowity koszt to 222 317,75 zł.

Trwają również prace związane z oczyszczaniem i odmulaniem dna potoku Czarna Woda na odcinku Strzelce – Zebrzydów.

Kolejna duża inwestycja jest na ukończeniu - to kanalizacja w Wirkach. Jak informował wójt gminy: - We wsi zostanie skanalizowanych dodatkowych kilkaset metrów.

W przeciągu kilku dni w Zebrzydowie rozpocznie się remont świetlicy wiejskiej, na którą Gmina Marcinowice w lipcu otrzymała dofinansowanie w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi w kwocie 30 tys. zł. Cała inwestycja to koszt 75 tys. zł.

Wykonana została częściowa naprawa dróg gminnych: w Tworzyjanowie, Szczepanowie i Sadach. Ze względu na większe potrzeby niż przypuszczano, decyzją Rady na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 40 tys. zł.

Zakończono również budowę chodnika w Goli Świdnickiej, a 5 października rozpocznie się następna, tym razem w Wirach.

Zwalczanie nielegalnego składowania odpadów w Zebrzydowie również jest priorytetem. W związku z tym, wójt gminy Marcinowice podpisał decyzję obligującą firmę Rustykal Granit- właściciela terenu do usunięcia odpadów.

Przetarg na odbudowę rowu w Wirkach, na który gmina otrzymała promesę z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, odbędzie się 6 października.

Wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski poinformował, że w ramach gwarancji zostaną usunięte usterki, które powstały na skutek eksploatacji mostu w Śmiałowicach.
- Wykonawca zobowiązał się do końca października wykonać pracę wraz z konserwacją - dodał wójt .

Na sesji radni podjęli uchwałę dotyczącą zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Marcinowice, a także uchwałę w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 r. Na wniosek radnej Stanisławy Gerus, Rada podjęła decyzję o dofinansowaniu 3 kursów z Goli Świdnickiej do Świdnicy. Kursy będą realizowane przez prywatnego przewoźnika Transport Drogowy Przewóz Osób Mariusz Pilarski. Dopłata do kursów wynosić będzie ok. 2300 zł brutto miesięcznie.
- Te trzy kursy będą dużym wsparciem dla młodzieży dojeżdżającej do szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Goli Świdnickiej, ale również dla Kraskowa, Klecina, Stefanowic i Marcinowic, gdzie także zgłaszany był problem z dojazdem do Świdnicy– mówił wójt Gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Wójt dodał także, że przekazane zostanie 1,5 mln. zł z Aglomeracji Wałbrzyskiej na zabytki. To dofinansowanie przy dużym wsparciu Urzędu Gminy w postaci przygotowania wniosku, realizacji i rozliczania projektu trafi na razie do trzech parafii: Strzelce, Mysłaków oraz Wiry.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group